Ciabatta

IMG_3979

IMG_3990

Po serii wypieków pod hasłem „bułeczki mleczne”, moi bliscy zaprotestowali: czy mogłabyś upiec jakieś pieczywo bez mleka? Rzeczywiście ostatnimi czasy niemal codziennie piekłam miękkie bułki hamburgerowe lub inne, w podobnym klimacie. Nie każdy jednak jest fanem jedzenia słodkawej bułki z kiełbasą, prawda?

Nie ma nic lepszego niż świeże pieczywo na śniadanie, ale przyznam, że od kiedy na świecie jest moja mała córeczka, wieczorami zasypiam tak wcześnie, że rzadko mam siłę, by piec w nocy, jak to zawsze miałam w zwyczaju. Najlepszym rozwiązaniem jest więc pieczywo, na które ciasto wystarczy tylko wymieszać wieczorem, a rano, w krótkim czasie, upiec. I taka jest właśnie prezentowana dzisiaj ciabatta. Niewielka ilość drożdży w zupełności wystarczy i nie ma potrzeby dodawać więcej. Ciasto podczas wielu godzin wyrośnie dokładnie tyle, by rano je upiec.

Ja piekę na kamieniu do wypiekania pizzy (taki kamień można kupić np. na Allegro), dzięki niemu skórka jest chrupiąca, ale jeśli nie macie kamienia, wystarczy rozgrzać blachę z piekarnika. Ciabatty nie trzeba forować, wystarczy przełożyć ją na oprószony mąką papier. Polecam gorąco:)

IMG_3988

IMG_3989

IMG_39811

Ciabatta

Składniki

  • 200 g mąki pszennej
  • 160 g wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 6 g świeżych drożdży

Przepis

  1. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać w misce. Przykryć ściereczką i odstawić na noc (8-12 h).
  2. Jeśli mamy kamień do pieczenia wstawiamy go do piekarnika i nagrzewamy do 250 st C. Jeśli nie mamy kamienia, rozgrzewamy blachę do pieczenia.
  3. Wyrośnięte ciasto przekładamy na papier do pieczenia: wcześniej papier układamy na dużej desce (albo łopacie do chleba), z której łatwo będzie zsunąć ciabattę, oprószamy go mąką. Wierzch ciabatty również oprószyć mąką.
  4. Odstawić ciabattę na 20-30 minut, aby podrosła.
  5. Zsunąć ciabattę na rozgrzany kamień i piec 15-20 minut. (5 ostatnich minut można piec używając funkcji termoobiegu). Ważne: ciabatta nie będzie ciemna, jak chleb, nie należy jej więc piec zbyt długo, bo skórka się nie zrumieni, a zamieni w twardy kamień.
  6. Smacznego!
79
Previous Post
Next Post