Szybko! Szybko! Poszła w las nauka.

Brnęłam przez zaspy do skrzynki pocztowej, czułam się jak dziecko.
Zapomniałam o tym, że wczoraj byłam dorosła: wjechałam w boczną drogę i zakopałam się samochodem w śniegu.
W myślach kartkowałam zapiski z kursu prawa jazdy, które robiłam dawno temu. Korzystałam z rad, ale żadna nie okazała się wystarczająco skuteczna.
Skuteczniejsze okazały się łopaty i siła męskich rąk. A ja, otulona ciepłem gościny, piłam herbatę z sokiem malinowym przysłuchując się, jak dwie małe dziewczynki ubrane w karnawałowe suknie planują małżeństwo królików.

Dziś rano przypomniałam sobie lekcje środowiska, kiedy niewprawną dłonią skrobałam w zeszycie Temat: Pamiętajmy zimą o naszych małych przyjaciołach. Minęło dużo czasu i poszła w las nauka – sikorki i sroki trzepocąc nerwowo skrzydłami, wydając urywane dźwięki, przetrząsały w moim ogródku ostatnie owoce zeschniętych winogron. I pomyślałam, jak bardzo w te dni brakuje nam empatii dla tych małych stworzeń, które umilają nam czas swoim śpiewem i odwiedzinami na miejskich parapetach. Korzystamy z ich koncertów nie płacąc za bilet, a zimą nie czujemy potrzeby ani obowiązku okazania im odrobiny wdzięczności. Liczymy na to, że gdzieś tam jedna czy druga babcia wysypie im na chodnik trochę pokrojonego w kostkę chleba.
A ja, co ja dotychczas robiłam? Nic. A dziś postanawiam to zmienić.
Pamiętajmy o naszych małych przyjaciołach. Tak niewiele im trzeba. Na wyciągnięcie ręki są sklepy, w których można kupić trochę ziarna. To naprawdę niewiele kosztuje.

Kiedy masz dziesięć minut do wyjścia. Przed Tobą pracowity dzień i wiesz, że trudno będzie Ci znaleźć czas na drugie śniadanie. Czasem wystarczy mała podpowiedź.
Oprócz kanapek, gotowanych jajek, tostów i jajecznicy, lekko podgotowane warzywa są dobrą odmianą zwłaszcza teraz, kiedy potrzeba nam dodatkowej porcji witamin.


Szybka sałatka z brokułów

Różyczki brokuła – na jedną porcję wystarczy ok 1/2 dużego brokuła,
sok z 1/2 cytryny
2 łyżki oliwy
1-2 łyżki startego w cienkie plasterki sera (parmezan, comte, gruyere – dowolny ser)
1/2 łyżki płatków migdałowych lub uprażonych orzechów (opcjonalnie)
8-10 oliwek, najlepiej czarnych, drylowanych i przekrojonych na pół
sól i pieprz do smaku

W garnku gotujemy wodę z solą.
Odcinamy różyczki od łodyg, łodygi można wykorzystać np do wywaru warzywnego na zupę. Wrzucamy brokuły do wody i gotujemy 4 minuty.
Wyjmujemy na durszlak, polewamy zimną wodą (dzięki temu brokuły zachowają kolor). Kładziemy na talerz, polewamy sokiem z cytryny i oliwą, posypujemy wiórkami sera, oliwkami pokrojonymi na połówki, migdałami lub orzechami. Solimy i pieprzymy.

Smacznego!

*Special thanks to TL :)

20
Previous Post
Next Post