Jestem wielbicielką kajmaku, karmelu i wszystkich jego odmian. Zawsze byłam i być może zawsze będę. Począwszy od wyjadania mleka skondensowanego z tubki, przez gotowanie puszek słodzonego mleka przez 2 godziny w wodzie, na robieniu prawdziwego kajmaku przez kilka godzin kończąc. Dulce de leche, krem krówkowy – nie trzeba mi dwa razy powtarzać, bym wyjęła z szafki patelnię i zaczęła smażyć do niego naleśniki.
Moja babcia zwykła robić jedyny słuszny kajmak: gotowała mleko albo śmietankę z cukrem przez godzinę lub dłużej, cały czas mieszając, by się nie przypaliła. Taki kajmak jest rzeczywiście wspaniały, ale bardzo pracochłonny.
Czasem korzystam z gotowych mas krówkowych dostępnych w sklepach, jednak nigdy nie używam ich na surowo – nie wyobrażam sobie na przykład takiej masy wyłożonej prosto z puszki na kruchy spód mazurka. Zazwyczaj wykorzystuję je do pieczenia sernika lub ciast karmelowych.
Pomysł na szybki kajmak powstał kiedyś spontanicznie podczas warsztatów, jakie prowadziłam i okazał się na tyle trafiony, że od tamtej pory robię go w domu regularnie.
Aby go urozmaicić, można dodać odrobinę soli, wanilii albo cynamonu. Ja lubię go chyba najbardziej w najprostszej wersji: tylko cukier i mascarpone.
Rada: Kiedy do karmelu dodamy mascarpone, mogą (ale nie muszą) zrobić się w nim grudki. Należy wówczas wyjąć grudki z masy, przełożyć do drugiego naczynia, dodać kilka łyżek gorącej wody i delikatnie podgrzać. Kiedy grudki się rozpuszczą, powoli wlać z powrotem do masy.
/cukier zaczyna się powoli topić/
/cukier się stopił, powstał karmel/
/do karmelu dodajemy mascarpone, ciągle mieszając/
/gotowy kajmak, jeszcze gorący/
Domowy błyskawiczny kajmak
Ilość: 1 niewielki słoiczek
Składniki
- 200 g drobnego cukru (na zdjęciu jest cukier trzcinowy, ale można użyć zwykłego cukru)
- ok. 3-4 łyżki sera mascarpone*
- opcjonalnie: szczypta soli
- opcjonalnie: kilka łyżek wody
Przepis
- Na patelni rozpuścić cukier: należy robić to na średnim ogniu uważając, żeby cukier się nie spalił. Cukier zacznie się brązowić na brzegu patelni, wtedy należy energicznie wymieszać masę. Powinna mieć złocistobrązowy kolor.
- Zdjąć patelnię z ognia i (opcjonalnie) posolić.
- * Dodawać stopniowo mascarpone: jego ilość zależy od tego, jak gęsty ma być kajmak. Można dać go niewiele, wówczas kajmak będzie bardziej sztywny lub więcej, by miał konsystencję budyniu.
- Dokładnie wymieszać, jeśli pojawią się grudki, patrz powyżej: Rada
- Zdjąć z ognia, lekko ostudzić, przełożyć do słoika.
- Można przechowywać kilka dni w słoiku, w lodówce.