Kocham piec serniki i za każdym razem, kiedy to robię, zadaję sobie pytanie o to, dlaczego tak rzadko je piekę? Kocham je za to, że są takie proste w przygotowaniu, że wystarczy trzymać się kilku zasad, żeby z piekarnika wyjąć to, co lubimy. Niemal każdy smak, każdą konsystencję. Puszyste albo twardsze, bardziej kremowe a może mocniej wypieczone. Pieczone w kąpieli wodnej, a może lekko przypieczone. Ze spodem lub bez, z polewami albo oprószone cukrem pudrem.
Ten, który zrobiłam dziś, ma w składzie dwa rodzaje czekolady. Do masy dodałam dwie tabliczki czekolady 80%, a do polewy jedną tabliczkę czekolady 50%. W spodzie jest z kolei prawdziwe kakao bez dodatku cukru. Jest naprawdę pyszny, nie za bardzo słodki, kremowy, miękki. Po upieczeniu trzeba go trzymać w lodówce.
Na zdjęciach kolejne etapy przygotowania:











Sernik czekoladowy z gorącymi wiśniami
Przepis na formę 26-30 cm (sernik ze zdjęcia jest pieczony w tortownicy o średnicy 26 cm)
Ważne: wszystkie składniki przed miksowaniem muszą być wyjęte wcześniej z lodówki i mieć temperaturę pokojową
Składniki
Masa:
- 1 kg sera trzykrotnie mielonego (sernik na zdjęciu jest z sera z wiaderka)
- 200 g cukru pudru
- czubata łyżka mąki
- 5 jajek (M)
- 400 ml mleka kokosowego (jeśli nie masz, użyj śmietanki 30-36% UHT)
- 2 tabliczki gorzkiej czekolady 80% E.Wedel
- szczypta soli
Spód:
- 120 g mąki pszennej
- 60 g cukru
- 90 g masła
- 2 łyżki kakao
- szczypta soli
Polewa:
- 100 g czekolady lekko gorzkiej 50% E.Wedel
- 5-6 łyżek śmietanki kremówki 36% (przygotuj jej trochę więcej, na wszelki wypadek)
Wiśnie:
- 3/4 szklanki mrożonych wiśni, należy je rozmrozić wcześniej
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- kilka łyżek wody
Przepis
- Piekarnik nagrzać do 190 st C.
- Przygotować spód: wszystkie składniki umieścić w misce i zmiksować lub pokruszyć palcami – powinny przypominać grubą kruszonkę. Formę o średnicy 26 cm (możesz użyć 26-30 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wylepić ciastem spód formy i boki na wysokość 1 cm. wstawić do piekarnika na 10 minut.
- Przygotować masę:
- Do garnuszka wlać mleko kokosowe i włożyć połamaną na małe kawałeczki czekoladę 80%. Włączyć ogień i bardzo delikatnie podgrzewać cały czas mieszając. Chodzi o to, żeby czekolada nie przywarła do dna garnuszka i równomiernie się topiła. Kiedy się rozpuści, zdejmujemy z ognia, by lekko przestygła.
- Do misy miksera włożyć ser, cukier puder i mąkę. Zacząć miksować. Kiedy składniki się połączą, dodawać po jednym jajku (wciąż miksujemy na małych obrotach). Na końcu dodajemy mleko z czekoladą, sól i mieszamy do połączenia się składników. Uwaga: nie miksujemy tego wszystkiego nadmiernie, nie chcemy napowietrzyć masy.
- Na podpieczony spód wlewamy masę i wstawiamy do piekarnika i teraz uwaga:
- PIECZENIE:
- Jeśli masz piekarnik parowy, możesz piec sernik z parą. Wtedy temperatura to 170 st C, czas pieczenia ok. 60 minut (sernik na zdjęciu był pieczony w piekarniku parowym). Jeśli nie masz piekarnika parowego, możesz na dno zwykłego piekarnika wstawić naczynie z wodą, np. keksówkę i piec również w temperaturze 170 st C, około 45-60 minut. Sernik jest upieczony, kiedy boki są sztywne, a środek lekko galaretowaty. Lekko, masa nie może być płynna. Tak upieczony sernik po ostudzeniu będzie miał zwartą konsystencję, ale będzie aksamitny i kremowy.
- Jeśli chcesz piec tradycyjnie, to użyj funkcji góra-dół i piecz 45-60 minut.
- Polewa: Do żaroodpornej miski włóż połamaną czekoladę 50% i wlej na początek 4 łyżki śmietanki. Miskę ustaw na garnuszku z gotującą się wodą (dno miski nie może dotykać do wody) i podgrzewaj cały czas mieszając. Masa będzie gęstniała, więc dodawaj jeszcze kolejne łyżki śmietanki, aż konsystencja będzie płynna i lśniąca – polewa nie może być ani za gęsta, ani zbyt płynna, chodzi o to, by swobodnie móc ją rozsmarować na serniku. Ostudzony (!) sernik posmaruj lekko ciepłą polewą i odstaw, by zastygła. Ja wstawiam po prostu do lodówki, przynajmniej na kilka godzin.
- Przed podaniem przygotowuję wiśnie: Wiśnie i cukier umieść w garnuszku, dodaj 3-4 łyżki wody i płaską łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Zagotuj, aż zgęstnieje. Zajmie to 3-4 minuty. Podawaj z sernikiem.
Smacznego <3