Smarowidło do chleba

O pastach do chleba pisałam tu nie raz, nie dwa. Czasem najdzie mnie ochota na znane wcześniej połączenia: siekam, miksuję, mieszam. Innym razem otwieram po prostu lodówkę, zadając sobie pytanie: co bym zjadła.
Wieki całe nie jadłam smakołyku mojego dzieciństwa: pasty z parówek i jajek ugotowanych na twardo, doprawionych koncentratem pomidorowym. Chodzi za mną ten smak, ale wiem, że próba odtworzenia go po latach skończyłaby się równie boleśnie, co zakup paprykarza szczecińskiego. Okazał się niejadalny, tym samym moje wspomnienia, w których był prawdziwym rarytasem pałaszowanym z kromką chrupiącego chleba i ogórkiem małosolnym, poszły w niepamięć.

Od lat usiłuję nakłonić moją córkę do jedzenia kanapek ze smarowidłami do chleba. Liczyłam na to, że jako prawdziwy niejadek, skusi się na pastę. Niestety, nie podziela mojego entuzjazmu, więc zazwyczaj to, co wymyślę, zjadam sama.

Czasem mieszam pasty z tak różnych składników, że niektórzy łapią się za głowę. Ja bym nie mógł, ja bym nie mogła… Cóż, ja, wychowana na kuchni PRL-u, gdzie grzybki i śliwki w occie były smakołykiem, który wyjadało się wprost ze słoika, dokładając sobie na talerz kolejne porcje sałatki jarzynowej, czasem dochodzę do wniosku, że mogę sobie pozwolić na więcej niż inni, a mój żołądek wybaczy mi te eksperymenty.
Oby jak najdłużej.

To zaskakująco dobre połączenie. I teraz, kiedy piszę te słowa, mam ochotę pójść do kuchni i zrobić sobie kolejną kanapkę…

Smarowidło do chleba

3 jajka ugotowane na twardo
1 ząbek czosnku, zmiażdżony
400 g ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki)
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
sól i pieprz do smaku
suszone pomidory (najlepsze są marynowane w oliwie), odsączone i pokrojone w cienkie paseczki

Wszystkie składniki (oprócz pomidorów), zaczynając od ciecierzycy, zmiksować. Jeśli masa jest zbyt gęsta, należy dodać odrobinę wody z ugotowanej ciecierzycy lub łyżkę oliwy z oliwek.
Przełożyć do szklanego pojemnika, na wierzchu ułożyć cienko pokrojone suszone pomidory i polać łyżeczką oliwy.

Smacznego!

43
Previous Post
Next Post