Nivona – test ekspresu do kawy

Kawą pierwszego wyboru jest dla mnie zawsze ta z ekspresu ciśnieniowego. Rano cappuccino, po południu… znowu cappuccino albo espresso. Na co dzień używamy ręcznego ekspresu ciśnieniowego, ale dziś chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z testu ekspresu szwajcarskiej marki Nivona CafeRomatica 756.

Po pierwsze – design. Ten ekspres jest elegancki, minimalistyczny, bez zbędnych dodatków i elementów, które trudno umyć. Pojemnik do spieniania mleka jako opcja, mleko można wlać do dowolnego dzbanuszka, a ekspres pobierze z niego potrzebną ilość do spienienia. Dla mnie to duży plus, bo nie lubię myć tych wszystkich dodatkowych pojemników.

Po drugie: łatwa, intuicyjna obsługa. Wlewamy wodę do pojemnika, wsypujemy całe ziarna kawy do młynka i wybieramy interesującą nas opcję.

Ja zawsze zaczynam od espresso. Dla mnie to podstawa. Odpowiednio przygotowane espresso, z ładną cremą (czyli tą warstewką kawowego kożuszka na powierzchni), odpowiednio gęste i aromatyczne to to, co lubię najbardziej. Ten ekspres radzi sobie z espresso bardzo dobrze.

Kawy mleczne. Dobrze spienione, ale nie ścięte i ubite na twardo mleko, delikatna i puszysta pianka na cappuccino – tego oczekuję od ekspresu. Tu wybieramy odpowiednią kawę – przy czym trzeba zaznaczyć, że można wybrać również jej moc, czyli ilość ziarna, które ekspres odmierzy do zmielenia oraz mleka. Są kawy podstawowe, ale też możesz skomponować coś, co się nazywa „Twoja kawa”. Ekspres zapamięta ustawienia i następnym razem wciskasz tylko jeden przycisk. Ja na przykład lubię mleczne kawy na podwójnym espresso, więc ta opcja zdecydowanie mi odpowiada.

Ekspres parą ogrzewa szklankę lub filiżankę, a następnie spienia do niej mleko. Ja mleko wlewałam do niewielkiego, metalowego dzbanuszka, z którego korzystam na co dzień. Do dzbanuszka wkłada się rurkę podłączoną do ekspresu.

Sekret spienionego mleka w przypadku ekspresów tej marki polega na funkcji Spumatore lub OneTouch Spumatore (jedna lub podwójna porcja). Funkcja ta pozwala spienić mleko do uzyskania kremowej idealnej pianki – dla jednej lub podwójnej porcji również za jednym dotknięciem.

Następnie ekspres mieli i parzy espresso, które dodawane jest do mleka. Dodam tutaj, że młynek jest dosyć cichy.

Tutaj zrobiłam zdjęcie panelu, żeby pokazać Wam, w jaki sposób można ustawić parametry ulubionej kawy. Wszystko wybiera się przy pomocy dwóch pokręteł. Instrukcja jest również w języku polskim, więc nie jest to czarna magia 🙂 Jeśli lubisz gorącą kawę, ten ekspres nie powie Ci, że takiej się nie pije, ale grzecznie Ci ją poda 😉 Tutaj Ty decydujesz.

Podsumowując: jeśli szukasz solidnego, ale łatwego w obsłudze ekspresu ciśnieniowego, to polecam Ci CafeRomatica 756.

Wszystkie tacki i pojemniki na zmieloną kawę wyjmuje się z niego bardzo łatwo i tak samo łatwo czyści. Obsługa jest intuicyjna, instrukcja obsługi czytelna. Można się pobawić z ustawieniami preferowanej przez nas mocy kawy, jej temperatury czy ilości spienionego mleka. A jeśli nie mamy specjalnych wymagań – korzystamy po prostu z ustawień fabrycznych.

Nivona to szwajcarska firma, założona przez trzech przyjaciół, która początkowo była start upem. W 2005 roku zaczęli sprzedawać pierwsze ekspresy, a dziś są firmą międzynarodową. W Polsce można je kupić w sieci sklepów RTV Euro AGD . Prywatnie dodam, że mam duży sentyment do tych sklepów, bo robiłam w nich zakupy będąc jeszcze w liceum. Jest pierwszą polską firmą działającą na rynku sprzedaży sprzętu elektronicznego oraz sprzętu gospodarstwa domowego. Jej pierwsze sklepy powstały właśnie w Warszawie. Większość urządzeń w moim domu kupiłam właśnie tam, co i Wam serdecznie polecam.

4
Previous Post
Next Post