Wielkanoc: Drożdżowa szafranowa babka

otwarcie-poziom

babka-lukrowanie1

otwarcie2-pion

Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt wielkanocnych bez kolorowych, słodkich mazurków. Dla mnie najważniejszym ciastem jest jednak babka drożdżowa z szafranem i wanilią.

Puszysta, dobrze wyrośnięta, pachnąca masłem z dużą ilością namoczonych wcześniej rodzynek. Jeśli kawałek zostanie, kroję ją w grube plastry i robię francuskie tosty.

Szafranowa babka drożdżowa

Składniki

300 g mąki
1/3 łyżeczki nitek szafranu plus 3 łyżki gorącej wody

30 g świeżych drożdży
100 ml mleka
5 żółtek
100 g cukru
1 łyżeczka naturalnego ekstraktu z wanilii
60 g masła stopionego i ostudzonego
100 g rodzynek namoczonych na noc w szklance czarnej herbaty

Przepis

1. Z drożdży, 1 łyżeczki cukru, 1 łyżki mąki i 30 ml mleka sporządzamy rozczyn i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
2. Szafran zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na pół godziny.

3. W tym czasie ucieramy żółtka z cukrem i wanilią na puszystą masę.
4. Do dużej miski wsypujemy mąkę, dodajemy rozczyn, utarte żółtka, wlewamy ciepłe (ale nie gorące!) mleko, szafran i dokładnie wyrabiamy. Następnie dodajemy ostudzone masło i jeszcze wyrabiamy, na końcu wsypujemy rodzynki odsączone z herbaty. Ciasto odstawiamy do wyrastania na ok. godzinę. Po tym czasie przekładamy je do średniej formy na babkę lub małej z kominkiem  o średnicy 22-24 cm i ponownie odstawiamy do wyrastania (ciasto powinno wypełnić całą formę) na ok. 30 minut.
Piekarnik nagrzewamy do 180 st C i pieczemy w tej temperaturze ok. 40 minut.Ciasto jest upieczone, kiedy wbity w nie drewniany patyczek wychodzi suchy.
5. Po upieczeniu babkę lukrujemy.

 

Lukier:

200 g cukru pudru plus kilka łyżek wody – cukier puder mieszamy, bardzo powoli wlewając potrzebną ilość wody, do uzyskania gładkiej, niezbyt gęstej konsystencji.

13
Previous Post
Next Post