Ciasto: 5, 5×3, 5×4, 5×5

Bo:

5 jajek
5 x 3 = 15 dag cukru
5 x 4 = 20 dag mąki
5 x5  = 25 dag jagód

bez dwóch zdań najpopularniejsze posty na tym blogu to od lat najłatwiejsze ciasta. Im prostsze, tym chętnie do nich sięgacie. W pełni to rozumiem, choć kiedyś wydawało mi się, że im bardziej będę kombinowała i prezentowała tu potrawy fantazyjne, tym bardziej Was nimi zainteresuję. Dziś wydaje mi się, że kluczem do sukcesu jest właśnie prostota.

Nie będę się dziś rozpisywać, bo jest niedziela, dzieci na chwilę zajęte naprawą kuchennego radia (!), ojciec dał im po małym śrubokręcie i naprawiają, co wczoraj zepsuł ;) A ja wpadłam na chwilę, żeby podzielić się z Wami przepisem, bo zakładam, że wszystko, co jest potrzebne, macie w domu.

 

Ciasto "5"

Składniki

 • 5 jajek
 • 15 dag cukru
 • 20 dag mąki pszennej
 • 25 dag jagód (mrożonych lub świeżych), można też użyć innych drobnych owoców, albo 1-2 jabłka
 • do posmarowania blaszki: odrobina masła i tartej bułki

Przepis

 1. Piekarnik nagrzać do 180 st C.
 2. Formę do ciasta (tu akurat jest tortownica z kominkiem, ale może to być dowolna forma, np okrągła o średnicy ok. 26-28 cm) posmarować delikatnie masłem i oprószyć tartą bułką (lub mąką).
 3. Jajka utrzeć z cukrem na puch. To ma być najprawdziwszy lśniący puch, nie tam jakieś lekkie ubicie jajek. Jeśli macie mikser stojący, nastawcie na początku niskie obroty, a potem przejdźcie do najwyższych. Podstawą powodzenia we wszystkich biszkoptach bez proszku do pieczenia, jest właśnie perfekcyjne ubicie jajek z cukrem.
 4. Następnie powoli wsypcie mąkę i delikatnie, acz dokładnie wmieszajcie ją do masy. Można to zrobić mikserem, ale na najniższych obrotach. Ważne, żeby mąkę dobrze w masie rozprowadzić.
 5. Masę wlać do formy – odpowiednio przygotowana masa jest lekka i puszysta, porządnie napowietrzona. Ułożyć na wierzchu owoce, wstawić do piekarnika i piec 30-40 minut. Kiedy wierzch będzie złotobrązowy, ciasto można wyjąć.
 6. Ciasto może opaść po upieczeniu nie więcej niż 1/2 – 1 cm.
 7. Studzimy lekko w formie i już.
 8. Smacznego!
6
Previous Post
Next Post