Apple Sticky Rice

Nadeszła wiosna, na którą tak bardzo czekałam. Na kwitnące w sadach drzewa jabłoni, na pracowite pszczoły, chłodne poranki i lekkie trencze. Na spacery po świeżej trawie, nowalijki na targu i długie dni. Wystawiam twarz do słońca, zasypiam w płóciennym hamaku na działce i cieszę się tą chwilą wiedząc, że nie będzie trwała wiecznie.

Po trudnej zimie doceniam wszystkie dobre rzeczy, jakie się wydarzyły i ludzi, których spotkałam i dzięki którym mogłam pracować. To mój ostatni przepis, który przygotowałam do kampanii Jabłka na Talerzu dla Braci Sadowników. Jestem wdzięczna za wolność, jaką miałam podczas tej współpracy i za to, że udało mi się propagować wiedzę o ich wspaniałych produktach i o jabłkach. Cieszę się, że mogłam być przez chwilę Ambasadorem naszych rodzimych owoców i udało mi się zapoznać rodzinę oraz bliższych i dalszych znajomych z Tłoczonym, Grzanym czy Musującym Jabłkiem i innymi zdrowymi i smacznymi napojami i przekąskami. Jestem dumna, że mogłam promować takie produkty.

Dziś przyszła pora na danie inspirowane Mango Sticky Rice czyli klejącym ryżem z mango. Ja wykorzystałam mus jabłkowy (robiłam ten deser wiele razy, każdy smak Tartego Jabłka się do niego nadaje) oraz karmelizowane plasterki jabłek. Uwielbiam to danie, ale ważne jest to, żeby nie rozgotować ryżu – ma być klejący, ale wciąż być ryżem 🙂

Jabłek można nie karmelizować, ale ja jednak zdecydowanie bardziej wolę taką wersję, w której karmel miesza się z musem jabłkowym i ryżem kokosowym. Musi być słodycz, kwaskowatość i kremowa konsystencja.

Ryż trzeba wcześniej namoczyć i, co ważne, warto kupić specjalny klejący ryż (Sticky rice) – bez problemu znajdziecie go w sklepach z żywnością azjatycką. Warto go poszukać:)

Apple Sticky Rice

Czas przygotowania: około 30 minut plus czas potrzebny do namoczenia ryżu

3-4 niewielkie porcje

Składniki

  • 250 g ryżu kleistego (koniecznie kleisty, nie może być inny. Taki ryż dostępny jest np w sklepach z żywnością azjatycką)
  • 250 g mleka kokosowego
  • 2-3 łyżki cukru pudru
  • szczypta soli
  • 2-3 jabłka (twarde), obrane, pokrojone na cienkie plastry i skropione sokiem z limonki plus 2-3 łyżki cukru na karmel
  • Mus jabłkowy Bracia Sadownicy
  • do dekoracji: świeże listki mięty
  • 1-2 łyżki prażonych nasion sezamu (opcjonalnie)

Przepis

1. Ryż przepłukać 3-4 razy i namoczyć go w zimnej wodzie minimum przez 30-60 minut.
Następnie wlać ok. 400 ml wody, przykryć garnek pokrywką, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do minimum i gotować 15 minut. Nie otwierać garnka, nie mieszać ryżu 🙂 Po 15 minutach wyłączyć ogień i zostawić ryż pod przykryciem na kolejny kwadrans.
2. Mleko kokosowe wymieszać z cukrem pudrem i solą i delikatnie podgrzać, następnie delikatnie wlać połowę do ryżu i lekko przemieszać.
3. Przygotować karmelizowane jabłka: wsypać cukier na patelnię i podgrzać do czasu, aż zacznie się karmelizować – nie trzeba mieszać, ale koniecznie trzeba uważać na to, by cukier się nie spalił. Powinien być złocisto bursztynowy. Wtedy układamy na nim jabłka – obrane i pokrojone w cienkie plasterki. Smażymy około minuty z każdej strony. Odkładamy na bok.
4. Ryż przekładamy do miseczek. Dodajemy mus jabłkowy i delikatnie mieszamy.
5.  Następnie każdą porcję należy udekorować plastrami jabłek, polać pozostałym podgrzanym mleczkiem kokosowym, oprószyć sezamem (opcjonalnie) i podawać.
Smacznego!
0
Previous Post
Next Post