Jeśli pstrąg, to najlepiej w wersji najprostszej i najszybszej. Z patelni albo z piekarnika. Kiedy jestem w Wielkopolsce, nie potrafię sobie odmówić wizyty na łowisku, gdzie można kupić ryby i upiec je od razu po powrocie do domu. Pstrąg należy do moich ulubionych gatunków. Lubię jego zwarte mięso i łatwość przygotowania. Potrzebuje niewielu dodatków, żeby dobrze smakować. Najchętniej podaję go z ugotowanymi, pokrojonymi w kostkę i delikatnie podsmażonymi ziemniakami i marchewką z groszkiem, ale czasem jem go po prostu z pajdą świeżego chleba. To, co zostanie, idealnie nadaje się też na kanapki. Ale rzadko coś zostaje:)
Tym razem miałam do pomocy asystentkę, moją czteroletnią córeczkę, która dzielnie mi pomagała, pozowała do zdjęć i przy okazji uczyła się gotować. Przepis przygotowałam we współpracy z marką Finuu.
Finuu to połączenie masła i olejów roślinnych, bogatych w dobroczynne kwasy Omega 3. Jest to produkt dla osób, które cenią sobie smak masła, ale sięgają po lżejsze rozwiązania. Ma w 100% naturalny skład. Dostępny w trzech wersjach – moja ulubiona to wersja solona, ale dziś użyłam klasycznej.
Żeby zrobić sosik do pstrąga, wystarczy wymieszać Finuu z ulubionymi ziołami. Ja delikatnie go podgrzałam, ale tak naprawdę wystarczy wymieszać w miseczce. Można utrzeć w moździerzu świeże zioła albo skorzystać z dobrej jakości gotowego pesto ze słoiczka. Taki pomysł na szybki obiad, polecam 🙂
Materiał przygotowałam w ramach współpracy z marką Finuu.
Dwa dodatkowe przepisy
Polecam jeszcze dwa dodatkowe dania, które zrobiłam wykorzystując klasyczne Finuu: Kulebiaki z kaszą gryczaną i grzybami oraz Sernik na piernikowym spodzie i gorącymi wiśniami.
Kulebiaki
Ciasto drożdżowe:
- 330 g mąki pszennej tortowej
- 20 g świeżych drożdży
- 160 g mleka, podgrzanego do temp 40 st C
- 30 g klasycznego Finuu
- 30 g cukru
- 3⁄4 łyżeczki soli
- 1 jajko
- plus 1 jajko lub białko, roztrzepane do posmarowania kulebiaków przed pieczeniem
Drożdże rozpuścić w mleku, odstawić na 10 minut. Dodać cukier, Finuu, sól i jajko. Dokładnie wymieszać, aż Finuu się rozpuści. Połączyć z mąką i zagnieść ciasto. Powinno być sprężyste i gładkie. Odstawić na 40-60 minut, aż wyraźnie urośnie.
Podzielić na 8 części, z każdej formować płaski placuszek, układać na nim farsz, sklejać dokładnie i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (sklejeniem na dół). Wierzch posmarować jajkiem lub białkiem i odstawić na 30-40 minut do ponownego wyrastania. Piekarnik nagrzać do 190 st C. Wstawić kulebiaki i piec ok. 15-20 minut, aż będą rumiane.
Farsz:
- ok. 150 g kaszy gryczanej ugotowanej
- 5-6 suszonych grzybów, namoczonych przez 2h i ugotowanych 1 czerwona cebula, poszatkowana plus 2 łyżki oleju roślinnego 2 jajka ugotowane na twardo
- 40 g klasycznego Finuu
- sól i pieprz do smaku
- łyżka natki, posiekana
Cebulę podsmażyć na oleju aż będzie miękka. Dodać do niej posiekane grzyby, ugniecione jajka, Finuu, sól i pieprz do smaku oraz natkę pietruszki. Dokładnie wymieszać.
Sernik
Spód:
- 80 g mąki
- 60 g Finuu klasycznego
- 25 g cukru pudru
- szczypta soli
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
Wszystkie składniki połączyć w misce – można to zrobić mikserem. Powstaną okruszki, którymi wylepiamy tortownicę o średnicy 24 cm. Masy jest mało – tak ma być – chodzi o to, żeby spód był cieniutki. Jeśli lubicie grubsze spody, po prostu zróbcie go z podwójnej ilości składników.
Tortownicę wylepioną ciastem wstawiamy do lodówki na czas robienia masy.
Piekarnik nagrzewamy do 180 st C.
Masa:
- 1 kg sera trzykrotnie mielonego (może być z wiaderka)
- 60 g Finuu klasycznego
- 6 jajek – osobno białka i żółtka
- 220 g cukru pudru
- 1 łyżeczka naturalnej esencji waniliowej opcjonalnie:1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
Finuu wkładamy do misy miksera, włączamy mikser i powoli dodajemy cukier na zmianę z żółtkami. Miksujemy około 10 minut. Masa powinna być puszysta, jasna. Teraz dodajemy wanilię i po 1 łyżce sera. Cały czas ucieramy. I teraz tak – jeśli uznacie, że ser jest raczej płynny (a zdarza się tak w przypadku niektórych serów z wiaderka), dodajemy 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej. Ubijamy białka ze szczyptą soli, mieszamy z masą serową.
Wyjmujemy z lodówki tortownicę ze spodem, wlewamy na wierzch masę i wygładzamy ją łopatką.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy 10 minut, następnie zmniejszamy do 160 st C i dopiekamy kolejne 40-50 minut. Masa powinna być ścięta, delikatnie galaretowata w środku. Jeśli sernik zbyt szybko się rumieni, przykrywamy go kawałkiem folii aluminiowej.
Odstawiamy do całkowitego ostudzenia, a następnie schładzamy w lodówce przez kilka godzin.
Przed podaniem: podgrzewamy w rondelku słoik dobrej konfitury wiśniowej, dodajemy łyżkę rumu (opcjonalnie) i łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Mieszamy dokładnie i kiedy wiśnie zgęstnieją, podajemy je do pokrojonego na porcje sernika. Można dodatkowo oprószyć cukrem pudrem.
Pieczony pstrąg z sosem ziołowym
Składniki
- 3 wypatroszone pstrągi
- 3 ząbki czosnku (lub więcej, jeśli lubisz)
- Finuu klasyczne (potrzebujesz kilku łyżek do położenia na rybie i około 2-3 łyżek na sos)
- sól i pieprz
- kilka gałązek rozmarynu lub innych ulubionych ziół (koper, bazylia, natka itp)
- do sosu: roztarte w moździerzu zioła: bazylia, koperek, oregano lub 1 łyżeczka gotowego pesto
Przepis
- Ryby dokładnie umyj i osusz papierowym ręcznikiem.
- Każdą rybę posól wewnątrz, możesz dodać też szczyptę pieprzu i gałązki rozmarynu (lub innych ziół – ja najbardziej lubię używać rozmarynu lub kopru).
- Każdy ząbek czosnku przekrój wzdłuż na 3 części. Natnij rybę i włóż czosnek w nacięcia.
- Na wierzchu ułóż plasterki Finuu.
- Piekarnik nagrzej do 190 st C. Wstaw ryby i piecz około 20-30 minut (czas pieczenia zależy od wielkości ryby, ale nie należy za bardzo go przedłużać, żeby ryby nie były po upieczeniu zbyt suche).
- Sos: Wymieszaj 1-2 łyżki Finuu z ziołami (lub pesto). Możesz sos delikatnie podgrzać (ale nie gotować). Ryby oddziel od skóry i ości, przełóż na talerze i polej sosem.
Smacznego!