Bułeczki dyniowe, wytrawne, na śniadanie lub podwieczorek

A było tak. Siedzieliśmy sobie na działce i Asia Olejniczak, która niedawno otworzyła swoją Piekarnię Kromka pisze, czy może na chwilę do nas wpaść. Jasne! Zapraszamy Asia.

Przyjechała na swoim super szybkim rowerze i mówi, że ma dla nas po pół chleba – jeden z makiem a drugi z pieczoną dynią. Do tego jakieś mazidło z dzikim czosnkiem. Wyjęliśmy nasze obiady – na koniec tygodnia, zwykle już w piątek, dokładnie wiemy, co będziemy konsumować w weekend na działce. Działka to jak mini-restauracja: trochę tego, trochę tamtego. Pokroiliśmy chleby na grube pajdy i uznaliśmy, że ten z dynią to jakiś super mega sztos. Pyszny chleb.

Myślałam o nim potem ze trzy dni, a dziś stwierdziłam, że na bazie Asinej idei zrobię bułki. Trochę inaczej potraktowałam dynię, bo moje dzieci na pewno nie tkną niczego z pokrojoną dynią w środku, ale już bułki w kolorze pomarańczowym o, jak najbardziej.

Użyłam dyni, którą akurat piekłam do zupy – wystarczy tu naprawdę mały kawałek. W chlebie Asi dynia była pokrojona na małe kawałki, ja użyłam zmiksowanej, dzięki czemu nie widać jej, a miąższ jest delikatnie pomarańczowy. Do ciasta dodałam też odrobinę zakwasu – jeśli go nie masz, spokojna głowa, po prostu go pomiń.

Łatwe bułeczki dyniowe

Do tych bułek użyłam zakwasu, ale jeśli go nie masz – po prostu go pomiń. Możesz wymieszać zwykłą mąkę pszenną z mąką orkiszową, możesz też dodać trochę mąki razowej. Jeśli zmieniasz mąkę, pamiętaj o tym, że czasem trzeba zwiększyć ilość płynu – ciasto powinno być plastyczne, ale nie może być zbyt twarde. Ze zbyt twardego ciasta wyjdą suche i niezbyt puszyste bułki.

Składniki

 • 30 g zakwasu żytniego lub pszennego (jeśli go nie masz, po prostu go pomiń)
 • 15 g świeżych drożdży
 • 150 g mleka
 • 300 g mąki pszennej chlebowej (lub zwykłej pszennej)
 • 1 łyżeczka soli
 • 1/2 łyżeczki cukru
 • ok. 50-80 g upieczonej lub ugotowanej do miękkości dyni
 • 30-50 g pestek dyni

Przepis

 1. Drożdże i zakwas dodaj do mleka i wymieszaj. Odstaw na 10-15 minut.
 2. Mąkę wsyp do miski, dodaj mleko, sól i cukier, wyrób gładkie ciasto – możesz ręcznie, mikserem, w thermomixie – jak Ci wygodniej. Zagniatamy ok. 3 minut.
 3. Dodaj ugniecioną lub zmiksowaną dynię oraz pestki dyni. Dokładnie połącz z ciastem.
 4. Przykryj ciasto folią spożywczą lub ściereczką i odstaw do wyrastania na około 40 minut – ciasto powinno podwoić objętość.
 5. Przygotuj dużą blachę z piekarnika, wyłóż ją papierem do pieczenia.
 6. Piekarnik nagrzej do 210 st C. Ja lubię piec wytrawne bułki używając opcji „para” (mam piekarnik parowy), ale jeśli pieczesz w zwykłym piekarniku, możesz wstawić do niego żaroodporne naczynie, do którego wlejesz ok. 150 ml wody.
 7. Uformuj bułki – mniejsze, większe, takie, jakie chcesz i ile chcesz. Pamiętaj tylko, że jeśli będą się znacząco różnić rozmiarem, to te mniejsze upieką się szybciej.
 8. Odstaw na chwilę do wyrastania – zajmie to 15-30 minut, czasem dłużej, jeśli ciasto jest bardzo ścisłe lub w Twojej kuchni jest zimno.
 9. Wstaw do piekarnika i piecz 10-20 minut (czas pieczenia zależy od wielkości bułeczek).

Smacznego!

0
Previous Post
Next Post