Najlepsza sałatka ziemniaczana

Najlepszą sałatkę ziemniaczaną zjadłam dawno temu w malutkiej restauracyjce w Wiedniu. Na stole wylądował przede mną talerz z niepozornie wyglądającym daniem i nic nie wskazywało na to, jak dobre to będzie. Pierwszy kęs, drugi, trzeci… i byłam w niebie. Prawda, ja lubię ziemniaki, sałatek ziemniaczanych jadłam więc wiele, ale ta była szczególna. Nie byłabym sobą, żeby następnego dnia nie wrócić do tamtej knajpki i nie zapytać, jak zrobić taką sałatkę. Od tamtej pory odtwarzam ten smak w domu. Przymierzałam się do opublikowania tego przepisu już dosyć długo, ale zazwyczaj zjadałam sałatkę zanim udało mi się zrobić zdjęcie. Dziś nadrabiam.

Przy okazji: majonez. Często robimy go w domu sami, ale że jemy go naprawdę sporo, to również go kupujemy. Jakiś czas temu na Instagramie wywiązała się dyskusja na temat majonezu i wyszło na to, że to właśnie Kielecki ludzie lubią najbardziej. Zanim nie dodałam go pierwszy raz do sałatki to nie wiedziałam, że on robi z nią to coś, podkreśla jej smak. To raz, a dwa to polski produkt, polskiej firmy, której właśnie stuknęło 100 lat. A po trzecie, może najważniejsze: skład. Lubię, kupuję i wspieram.

Najlepsza sałatka ziemniaczana

Idealny balans smaków, ale ważne jest to, żeby pozwolić kartoflom zamarynować się w zalewie octowej, a potem dobrze odsączyć na sitku. Ja szukam w sklepie odmian „sałatkowych”, dzięki którym po ugotowaniu można je łatwo pokroić i nie rozpadają się podczas mieszania. Proporcje, jak w przypadku większości sałatek, są raczej dowolne. Trzeba kierować się smakiem, własnymi preferencjami.

Składniki

  • 400-500 g ziemniaków, odmiany sałatkowej, najlepiej jasnej, takiej, która nie rozpada się podczas gotowania (zapytaj swojego sprzedawcę :-)
  • 3-4 średniej wielkości korniszony, pokrojone w drobną kostkę lub małe plasterki (możesz też użyć ogórków kiszonych)
  • 1 łyżka kaparów z zalewy albo solonych (jeśli są solone, umyj je pod bieżącą wodą i odsącz na sitku)
  • 1 łyżka zalewy z ogórków (korniszonów) plus 2 łyżki wody
  • 1/2 słoika majonezu (używam Majonezu Kieleckiego)
  • szczypta curry, sól i świeżo mielony pieprz do smaku
  • łyżka cienkiego, drobno posiekanego szczypiorku

 

Przepis

  1. Ziemniaki ugotuj w mundurkach (możesz je też upiec), następnie ostudź i zdejmij skórkę. Pokrój w średniej grubości plasterki i umieść na głębokim talerzu. Zrób zalewę z 1 łyżki wody z ogórków i 2 łyżek wody. Zalej zalewą ziemniaki i odstaw na około godzinę.
  2. W tym czasie wymieszaj pokrojone korniszony, kapary, majonez. Dodaj szczyptę curry, dopraw solą i pieprzem.
  3. Odcedź ziemniaki na sitku przez około 15 minut, następnie połącz je z majonezem z dodatkami. Przełóż na talerz, posyp delikatnie pokrojonym szczypiorkiem i świeżo mielonym pieprzem.

Smacznego!

14
Previous Post
Next Post