Strucla z makiem i kruszonką


W tym roku wyjątkowo spieszy mi się do świąt. Mogłyby być choćby jutro! Zapach pierników, sernika z makiem, miodowników, tortów orzechowych. Zapach bigosu wigilijnego, barszczu i pasztecików. Nie mogę się doczekać, więc postanowiłam już teraz wypróbować wszystkie przepisy, które zamierzam wykorzystać w tym roku.

Zapraszam więc dziś na struclę z makiem i kruszonką. Połączenie puszystego ciasta drożdżowego z aromatyczną masą makową i maślaną kruszonką powinno spodobać się wszystkim miłośnikom makowców.

Przepis na struclę oparłam o wypróbowane już wcześniej ciasto drożdżowe Margotki. Zamieniłam w nim kilka składników i powstała strucla makowa, która jest miłą alternatywą dla makowca.
Do nadzienia użyłam gotowej masy makowej marki Bakalland. Masa jest bez konserwantów i uważam, że sprawdza się zawsze tam, gdy nie mamy czasu na domową masę makową, której przygotowanie jest jednak dość czasochłonne.

Strucla z makiem i kruszonką
Poppy seed yeast cake

„• w dużej misce: 4 żółtka + 3/4 szklanki cukru ucieram na kogel-mogel, dodaję olejek migdałowy i odrobinę pomarańczowego

• w półlitrowym naczyniu (wysokim) ucieram lekko 6 dkg drożdży z łyżką cukru, po chwili drożdże stają się płynne, zalewam je 1 szklanką ciepłego mleka, mieszam i czekam aż wypełnią naczynie

• dodaję wyrośnięte drożdże do utartych żółtek, wsypuję jednocześnie 3 szklanki mąki, skórkę pomarańczową i rodzynki, mieszam kilka razy dużą łyżką, na końcu dodaję 1/4 kostki roztopionego masła, mieszam i gotowe

Masa makowa: potrzebujemy ok. 400 g (użyłam gotowej masy Bakalland)

Ciasto przekładamy do formy kwadratowej o boku 24 cm, wykładamy na niej masę makową, posypujemy kruszonką.

Patent na szybkie wyrośnięcie ciasta:

Ciasto wstawiamy do piekarnika na 50 STOPNI. Po ok. 20 minutach ciasto jest wyrośnięte.

Wtedy zwiększam temperaturę do 165 stopni i po 20 minutach placek jest gotowy.
Oczywiście każdy piekarnik jest inny. Przed wyjęciem z piekarnika, należy sprawdzić drewnianym patyczkiem czy ciasto się nie klei.”

Smacznego!

16
Previous Post
Next Post