Kupować rozsądniej ubrania czyli rzecz o książkach Niny Garcii

„Nie jest okazją kupienie czegoś, czego nie potrzebujesz” to motto znalazłam kiedyś w jakimś kalendarzu i dziś przyświeca mi jak gwiazda, kiedy buszuję w sklepie na wyprzedaży. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się narzekać na ubrania kiepskiej jakości, być może te książki są właśnie dla Ciebie. Albo postanawiasz zrobić porządek w szafie i pozbyć się rzeczy z cyklu nie mam co na siebie włożyć. Kiedyś wydawało mi się, że tego typu pozycje są pisane dla dziewczyn, które interesują się głównie modą, dziś myślę, że tak naprawdę modą interesuje się większość z nas. Wiele z nas kupuje też kompulsywnie rzeczy bo była okazja/przecena, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Ot, chcemy poprawić sobie humor. W ilu przypadkach, tak z ręką na sercu, taka rzecz służy nam wiele sezonów, staje się naszą ulubioną? Mam, a właściwie miałam, w swojej szafie kilka takich kompletnie nietrafionych rzeczy. Niedawno przeczytałam też zdanie, które do mnie przemawia: „Kupujemy ubrania dla ludzi, którymi chcielibyśmy się stać, nie dla siebie”.

Od jakiegoś czasu staram się rozważniej kupować. I dotyczy to wszystkich dziedzin życia. Oczywiście mam swoje grzeszki, czasem i ja chcę sobie poprawić w ten sposób humor, ale odkryłam, że kupowanie rzeczy, na które czekałam dłużej, bo są droższe/lepszej jakości/bardziej przemyślane, sprawia mi więcej radości, niż szybkie zakupy na hurraaa, gdzie wracam z torbami pełnymi rzeczy kupionych spontanicznie. Staram się porządkować moją przestrzeń, w tym również moją szafę i chętnie sięgam wtedy po rady specjalistów. Niedawno w moje ręce wpadła seria trzech książek napisanych przez Ninę Garcia i choć są to wydania sprzed kilku lat, bo wydane w Polsce w latach 2010-2012, bardzo je Wam polecam. Pochłonęłam je niemal na raz. A w każdym razie kończyłam jedną i od razu zaczynałam następną. Nie są to klasyczne książki o modzie. Pozwoliły mi spojrzeć inaczej na moją szafę i utwierdziły w przekonaniu, że mniej znaczy lepiejlepszej jakości starczy na dłużej. Autorka pisze o ponadczasowych ubraniach i o tym, jak stworzyć własny styl. Pokazuje, jak mieszać rzeczy drogie z tańszymi, przy czym, co istotne, nie jest to przewodnik jak z kolorowej gazety, który po sezonie się przeterminuje. Pozwala ona jednak spojrzeć na ten temat z innej, bardziej świadomej strony. Jak wybrać ponadczasową kurtkę dżinsową? Kto produkuje najlepsze męskie białe koszule (w których każda kobieta będzie się czuła sexy)?, Gdzie znaleźć marynarską kurtkę czy jak znaleźć idealne białe t-shirty.  

„Klasyczna setka” to rzecz o ubraniach i dodatkach, które pomogą nam stworzyć ponadczasową szafę, która nigdy nie wyjdzie z mody. „Aż 100?” – zapyta ktoś. Wśród tej setki znajdzie się i czerwona szminka, jedwabna apaszka, męska biała koszula czy sweter z warkoczami. Autorka dzieli się ulubionymi adresami, radami, a w jej książkach są pytania i odpowiedzi, które otrzymała od znawców mody, w tym uznanych projektantów, topmodelek czy gwiazd kina.

W „Małej czarnej księdze stylu” spodobał mi się rozdział, w którym Nina pisze o ulubionych stylowych filmach, począwszy od „Drapieżnego maleństwa” z 1938 roku, które zapoczątkowały modę na noszenie różnych części garderoby („Śniadanie u Tiffany’ego” z 1961 roku i mała czarna, wielkie okulary przeciwsłoneczne, perły i rękawiczki. „Mahogany” z 1975 r i styl ekscentrycznego retro z lat 70-tych ubiegłego wieku). Jeśli podobnie jak ja lubicie w filmach wypatrywać mebli, stylówek (czy jedzenia 😉 ) ten rozdział powinien Wam przypaść do gustu.

Na co dzień Nina Garcia jest redaktor naczelną amerykańskiego Elle i jurorką TV Project Runway. Wcześniej pracowała w domach mody i modowych czasopismach. Ma korzenie kolumbijskie, o których chętnie wspomina w swoich książkach. Wszystkie trzy zostały zilustrowane przez Rubena Toledo, który jest malarzem, rzeźbiarzem i rysownikiem. Bardzo zabawne i stylowe.

Polecam gorąco te książeczki, zwłaszcza wtedy, kiedy stojąc rano przed garderobą myślicie: „Nie mam co na siebie włożyć, muszę w końcu zrobić przegląd szafy”. Jestem przekonana, że po ich lekturze będziecie świadomiej kupować i wybierać to, czego naprawdę potrzebujecie. A w chwilach chandry i potrzeby zakupów uda Wam się uniknąć nietrafionych wyborów. Czego Wam i sobie życzę 🙂

Książki zostały wydane przez Wydawnictwo Filo.

16
Previous Post
Next Post