5 Składników – Jamie Oliver

 

Genialna w swojej prostocie książka, która powinna być prezentem dla wszystkich, którzy szukają wymówek do tego, by nie gotować.

Znam wszystkie książki Jamiego Olivera. Pamiętam jego początki, bo sama w tym samym czasie uczyłam się gotować. Pamiętam z jaką ekscytacją czekałam wtedy na jego nowe programy i tytuły. Mam też te pierwsze, z których nie gotuję, ale trzymam je przez sentyment.

Jutro ukazuje się „5 składników”, które nie tak dawno temu, bo 24 sierpnia, miały swoją angielską premierę. Super, że nie musimy czekać już latami na polskie wydania takich książek.

To zbiór 130 przepisów na dania, które przy odrobinie zaangażowania udadzą się każdemu, nawet największemu laikowi, ale nie tylko laikom się spodoba.

Myślę, że w dzisiejszych czasach dań skomplikowanych, czasem przekombinowanych, finezyjna prostota to klucz do sukcesu.

Kiedy po raz pierwszy otworzyłam tę książkę, zadałam sobie pytanie: komu się spodoba, do kogo jest kierowana? I na początku pomyślałam o tych wszystkich ludziach, którzy właśnie wyprowadzają się z domu rodzinnego. Później przyszli mi do głowy zapracowani mężczyźni, którzy wychodzą z korpo i zamierzają zaprosić na kolację super dziewczynę poznaną jakiś czas temu.

Na końcu pomyślałam o sobie. Po kuchennych maratonach, zwłaszcza w weekend, kiedy gotujemy od rana do nocy (przy trójce dzieci naprawdę jest to możliwe), w poniedziałki mam ochotę na najprostsze jedzenie. Zdarza mi się wtedy zamówić obiad na telefon, jeść kanapki albo aglio olio. Poniedziałki to dla mnie często czas kulinarnej niemocy. A jeść trzeba.

Na takie dni jest ta książka. Zaglądasz, wybierasz danie, notujesz listę 5 składników (a czasem kilku dodatkowych, jak np. Oliwa czy ocet), idziesz do sklepu i gotujesz.

Tak, są tu przepisy, do których potrzeba bardziej egzotycznych składników np. Pasty curry tikka, sosu hoisin czy worcester, ale jeśli je polubimy, będziemy mogli wykorzystać je do innych dań. Schować do lodówki, użyć przy innej okazji. Jednak większość przepisów to niewydumane, ale ciekawe połączenia składników dobrze znanych, Np sałatka z buraczków z dressingiem (buraki, klementynki, estragon, ser kozi, orzechy włoskie), dorsz z wędzoną pancettą (dorsz, wędzona szynka, rozmaryn, soczewica, szpinak), mrożony sernik banoffee (gorzka czekolada, ciastka owsiane, banany, serek kremowy, kajmak).

Książka przypomina mi trochę pozycje mojej ulubionej Donny Hay. Podoba mi się tu prosty układ, dobry projekt i czytelne zdjęcia, które i za dziesięć lat będą na czasie.

Polecam!

Premiera: 25.10.2017

5 Składników
Jamie Oliver
Wyd. Insignis
Tłum. Maria Brzozowska
Cena okładkowa: 69,99 zł

13
Previous Post
Next Post