Trochę nowości książkowych

Po przerwie spowodowanej intensywną pracą, powoli wracam do blogowania.
Dawno już nie pisałam o nowych książkach kucharskich. Oprócz tłumaczeń książek kulinarnych celebrytów, pojawiło się kilka ciekawych pozycji.
Dzisiaj nadrabiam więc zaległości i przedstawiam krótki, subiektywny przewodnik po tym, co szczególnie przypadło mi do gustu.

1. Apetyczna Panna Dahl, 
Sophie Dahl, wyd. Filo, cena 56,99 zł
Jestem fanką tej książki. Wspominałam o niej nie raz, choćby w tym poście. Jedna z moich ulubionych kulinarnych celebrytek, rozgadana, ciepła i taka jest jej książka.

2. Smaki dwudziestolecia. Zwyczaje kulinarne, bale i bankiety.
Maja Łozińska, wyd PWN, cena 89,90 zł
Sentymentalna podróż po przedwojennej Polsce. O bufetach, balach, ludziach znanych i mniej znanych. O czasach, kiedy symbolem polskiej kuchni nie był kotlet schabowy.
Bogato ilustrowana. Zdjęcia miejsc, których już nie ma.
W sam raz na długie jesienne wieczory.

3. Fotografia Smaku,
Zofia Nasierowska, Janusz Majewski, wyd. Marginesy, cena 39,90 zł
Zbiór rodzinnych, tradycyjnych przepisów. Niestety bez zdjęć.
Przepisy podzielone na menu, w zależności od okazji.
Książka wydana na matowym papierze, dużo rysunków i zdjęć z przedwojennych książek kucharskich. Polecam choćby do niej zajrzeć.
Autorzy słynęli ze znakomitych przyjęć.

4. Przepisy z mojego ogrodu,
Anna Applebaum-Sikorska, Danielle Crittenden, wyd. Literackie, cena 49,90 zł
Mam problem z książkami, gdzie w przepisach występują „2 kostki bulionu grzybowego”. Na szczęście w tej książce jest tylko kilka takich „perełek”, a całość napisana przez kobietę, która ma świetne pióro i słynie z dobrej, poważnej literatury. Kogoś, kto wychował się na polskiej kuchni, zapewne specjalnie nie zaskoczy, ja jednak lubię lekko zmodyfikowane wersje tego, co dobrze znamy: pasztet z selera, gołąbki z nadzieniem grzybowym w sosie pomidorowym, wykwintne pierogi ruskie z truflami i podrumienionym masełkiem… Zmartwię tych, którzy lubią, kiedy przepisy opatrzone są zdjęciami – tutaj znajdziemy ich niewiele. Z klasą i ciekawe.

5. Ciasta, ciastka i takie tam,
Agata Królak, wyd. Dwie Siostry, cena 35 zł
Mam słabość do starych rodzinnych zeszytów, do których ktoś wpisał przepisy na Ciasto Pani Krystyny, pączki Pani Róży czy też Ciasto wojenne.
W tej bezpretensjonalnej, oryginalnej książeczce znajdziemy właśnie tego typu receptury.  I, jak na stary kajet przystało, nie ma w nim zdjęć. Są dziecięce rysunki. Ta książeczka wyjątkowo przypadła mi do gustu.

6. Sosy
Peter Auer, wyd. Mak, cena 49,90 zł
Sosy są kwintesencją dobrej kuchni. Moim zdaniem jednym z najtrudniejszych jej elementów. Ten, kto posiada wiedzę gotowania wyjątkowych, dobrze wyważonych sosów, wygrywa. Wystarczy bowiem talerz warzyw, ryby czy kawałek mięsa, by codziennie cieszyć się czymś wyjątkowym.
Książka Petera Auera jest niezwykle ładnie wydana – w twardej oprawie, z pięknymi ilustracjami prezentującymi niektóre z sosów krok po kroku. O podstawach, następnie o sosach ciemnych, jasnych, sosach do ryb, maślanych, warzywnych, owocowych oraz sosach do deserów. Niezwykle użyteczna i praktyczna. Ta książka raczej nigdy się nie znudzi i zawsze się przyda.

7. Ryby z naszych rzek i jezior
Jacqueline Vogt, Ingo Swoboda, wyd. Mak, cena 34,90 zł
Kolejna z interesujących pozycji wydawnictwa MAK. Podobnie jak Sosy, ładnie wydana, choć w mniejszym formacie i miękkiej okładce. Zawiera przepisy na ryby dostępne w naszych sklepach. Pstrąg młynarki w maśle migdałowym, raki w maśle pomarańczowym, okoń smażony z risottem pomidorowym, filety z karpia w sosie piernikowym i wiele innych ciekawych pomysłów. Na pewno warto mieć ją na swojej półce, zwłaszcza że kosztuje niecałe 35 zł.

8. Zupy
Annie Bell, wyd. G+J, cena 39,90 zł
Jestem fanką dobrych zup. Lubię ciekawe połączenia smaków, a także klasyczne zupy takie jak vichyssoise czy bouillabaisse.
Z tej książki nauczymy się podstaw – jak ugotować bulion warzywny albo rybny czy też rosół z kurczaka. Wiele ciekawych pomysłów, takich jak zupa gruszkowa z serem stilton, rosyjska zupa grzybowa, gulasz curry z wędzonego łupacza z ziemniakami.
Ta książka jest inspirująca i napisana przystępnym językiem. Dodatkowy plus za staranne wydanie.

28
Previous Post
Next Post