O pięknych książkach dla dzieci, część 2

Plik_000 (7)

Dziś kolejna część rekomendowanych przeze mnie książek dla dzieci, które wydano przede wszystkim w 2015 roku. Polecam zakupy na stronach wydawców (np. Wydawnictwo Entliczek ma obecnie duże wyprzedaże, więc warto skorzystać).

Ponieważ mam dwoje dzieci, które dzieli duża różnica wieku, kupuję książki zarówno dla maluchów, które dopiero zaczynają „czytać”, jak też starszych dzieci, od trzeciego roku życia wzwyż. Niektóre z tych pozycji są po prostu ponadczasowe i trudno odłożyć je na półkę, z niektórych nigdy się nie wyrasta i można oglądać je niemal bez końca. I takie książki chciałabym tu zaprezentować, z zaznaczeniem, do jakiej grupy wiekowej są kierowane.

Plik_004 (2)Plik_006 (1) Plik_007 (1)Animalium, Katie Scott, J. Broom, wyd. Dwie Siostry

Ta polską wersję tej książki czekałam z wielką niecierpliwością. I nie tylko ja. Powoduje  ona szybsze bicie serca wśród osób zainteresowanych starannie zaprojektowanymi i wydrukowanymi pozycjami. Animalium właśnie takie jest. Oprócz formatu A3, książka zawiera opis ponad 160 gatunków zwierząt przedstawionych na rycinach w starym stylu. Zainteresuje zapewne starsze dzieci i ich Mamy :)

Kategoria wiekowa: 7+

Plik_003 (4)Plik_004 (4) Plik_005 (3)

Mój pierwszy słownik obrazkowy, Ole Konnecke, wyd. Entliczek

Nie wierzę w to, że człowiek przychodzi na świat jak „biała karta”. Widzę bowiem, że już małe dzieci mają swoje preferencje, którymi kierują się wybierając to, co im się podoba. I nie zawsze pokrywa się to z naszym wyborem. Wydawać by się mogło, że roczniak chętniej wybierze duże, kolorowe obrazki, zamiast małych, narysowanych kredką, ilustracji. A jednak.

„Mój pierwszy słownik obrazkowy” to jedna z ulubionych książek mojej półtorarocznej córki. Na twardych kartach znajdziemy przedmioty codziennego użytku znajdujące się w domu, a także opis pół roku z charakterystycznymi dla nich ubraniami, owoce, warzywa, instrumenty muzyczne, zwierzęta… czyli wszystko to, co interesuje malucha. Słownik jest bardzo starannie wydany i z całą pewnością posłuży nie tylko jednemu dziecku. Podobnie wydane książki mam w zwyczaju przekazywać znajomym i trwają one później po kilkanaście lat :)

Kategoria wiekowa: 1+

Plik_000 (3)Plik_002 (2)

Rok w lesie, Emilia Dziubak, wyd. Nasza Księgarnia

Kocham ilustracje Emilii Dziubak. Trochę mroczne, trochę smutne, ale zawsze zapadające w pamięć i ponadczasowe. Na twardych kartach tej książki znajdziemy kolejne miesiące roku, a w nich scenę z ogrodu. Zobaczymy mieszkańców lasu w różnych sytuacjach – kiedy śpią, kiedy rozrabiają, kiedy jedzą. Wspaniałe studium natury, starannie narysowane. Przy okazji polecam też inne książki zilustrowane przez tę niezwykle utalentowaną artystkę: „Gratka dla małego niejadka”, „Ręcznikowiec” czy „Rodzinę Pożyczalskich”.

Kategoria wiekowa: 1+ (myślę, że starsze dzieci znajdą wiele przyjemności w oglądaniu i studiowaniu tej książeczki)

Plik_000 (4)Plik_002 (3) Plik_003 (2)

Profesor Astrokot odkrywa Kosmos, D. Walliman, B. Newmanwyd. Entliczek

Jako dziecko spędziłam wiele nieprzespanych nocy na rozważaniach o Wszechświecie. Jak to się wszystko zaczęło? Co to są czarne dziury? Czy można zamieszkać w Kosmosie? Jako dorosła osoba nadal nie przestałam marzyć o podróżach na inne planety i właściwie bez względu na to, ile bym nie słuchała i nie czytała o Wszechświecie, temat ten nie przestaje mnie zachwycać i interesować. Książkę o Profesorze Astrokocie napisał fizyk kwantowy, który jest nauczycielem akademickim i ma dar do ciekawego opowiadania. To piękne, staranne wydanie w twardej oprawie, na matowym papierze, z którego rysunki są ponadczasowe, przypominają mi książki z lat 80-tych (w pozytywnym znaczeniu tego słowa!), które mogłam oglądać godzinami. Poczytamy tu o przyszłości lotów kosmicznych, znajdziemy słownik najbardziej przydatnych pojęć związanych z kosmosem, o promieniach laserowych i sposobach pomiaru odległości Ziemia-Księżyc. To książka idealna na długie jesienne wieczory, do wielokrotnego czytania, pełna szczegółów i ciekawostek.

Plik_000 (2)Plik_002 (1) Plik_001 (1)

Tupcio Chrupcio, il. Marco Campanella, tekst. m.in. Eliza Piotrowska, wyd. Wilga

Wprawdzie pierwsze książeczki z tej serii kupiłam wiele, wiele lat temu, jeszcze mojej starszej córce, obecnie jedenastolatce, to jako jedne z niewielu zachowały się na moich półkach z książkami, gdyż trudno nam było się z nimi rozstać. Seria doczekała się kolejnych wznowień i dołączały do niej kolejne tematy. „Nie dam sobie dokuczać”, „Żegnaj pieluszko” to zagadnienia nieobce każdemu rodzicowi malucha. Mnie ujęły przede wszystkim piękne, plastyczne ilustracje Marco Campanella. Książki są wydane w 2 wersjach: dużej, w twardej oprawie i mniejszy format, lekki jak zeszyt, który można zabrać ze sobą na spacer albo na wakacje (wiem, co mówię, jeździłam z całą serią książek, które swego czasu były u nas non stop czytane).

Plik_003 (3)Plik_004 (3) Plik_005 (2)Plik_006 (2)

Rok w mieście, Katarzyna Bogucka, wyd. Nasza Księgarnia

Mam słabość do książek, których oglądanie sprawia, że się zawieszam i wędruję do innego świata. Są bowiem historie lub zdania, które budują w nas jakieś nowe historie, przenoszą nas do czasów dzieciństwa. I tak właśnie jest z Rokiem w Mieście, który jest „skonstruowany” podobnie, jak Rok w Lesie. Na 12 rozkładówkach widzimy miasto, z domami, szpitalem, podwórkiem, na których występują ci sami bohaterowie, których poznajemy na początku książki. To książka z cyklu tych, które właściwie można oglądać bez końca. Twarda oprawa i twarde strony, dzięki którym książka posłuży kolejnym dzieciom.

Plik_000 (5)Plik_001 (4)Plik_002 (4)Plik_003 (5)Plik_004 (5) Plik_005 (4)

Opowiem ci mamo co robią mrówki. Wyd. Nasza księgarnia
Opowiem ci mamo skąd się bierze miód. Wyd. Nasza Księgarnia

Rzadko kupuję książki dla dzieci, które są po prostu tylko ładne. Zawsze staram się szukać takich,w których jest coś więcej. I taka jest seria „Opowiem ci mamo”. Ja mam akurat dwie książeczki, jedna opowiada o świecie mrówek, druga o tym, jak powstaje miód.

Książka jest przeznaczona dla młodszych dzieci, zawiera wiele ciekawostek i jest przejrzyście zilustrowana.

Plik_006 (4)Plik_007 (2) Plik_008 (1)

Dokąd iść? Mapy mówią do nas. Heekyoung Kim, il. Krystyna Lipka-Sztarbałło Wyd. Entliczek

Z okładki: „Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa ludzkiego genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy. Każda z nich to unikalny obraz świata widzianego oczami jej twórcy i próba odnalezienia w nim drogi.”

Książka „Dokąd iść? Mapy mówią do nas” była wielokrotnie nagradzana w Korei i znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w 4 edycji konkursu CJ Picture Book Award 2011.

Na stronie wydawcy książka kosztuje obecnie 19 zł.

Plik_004 (1)Plik_005 Plik_007

Z tatą w przyrodę, Wojciech Mikołuszko, wyd. Multico

Wspaniała książka dla wszystkich ciekawskich dzieci. Rodzeństwo: Ida, Kacper i ich najmłodszy brat Jacek wraz z tatą, który jest dociekliwym dziennikarzem, wybierają się w przyrodnicze podróże, podczas których same odkrywają odpowiedzi na pytania. To 43 opowiadania, z których dzieci (i dorośli) dowiedzą się między innymi o tym, jak powstaje śnieg, dlaczego liście zmieniają kolory jesienią (i przy okazji eksperyment „Badamy barwniki w jesiennych liściach”, a także o pajęczynach, grzybach i innych zwierzętach.

Rozdziały książki ułożono chronologicznie, zgodnie z następującymi po sobie porami roku, każdy z nich jest opatrzony datą i miejscem, w którym odbywa się rozmowa. Mamy tu i Podlasie, i Mazowsze, Wybrzeże Bałtyku, a także Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Uwielbiam tę książkę, która zachęca do tego, by założyć kalosze i wyruszyć z lupą do lasu.

Plik_000 (6)Plik_001 (5) Plik_002 (5)

Zbyt późno, G. Zoboli, il. Camilla Engman, wyd. Entliczek

Kocham obrazy szwedzkiej malarki Camilli Engman i szczerze mówiąc kupiłabym każdą książkę zilustrowaną przez tę artystkę. To rodzaj rysunków, które z przyjemnością powiesiłabym na ścianach dziecięcego pokoju: niedźwiedź na rowerze, „pani jeleniowa, która każdego ranka podlewa swoje grzyby w doniczkach” czy „biały kot w żółtej kurteczce”. To jej pierwsza książka, do której tekst napisała włoska poetka Giovanna Zoboli. Historia małego chłopca o imieniu Riccardo, który nie chce iść spać, ale rodzice twierdzą, iż jest zbyt późno, a poza tym jest zbyt mały. Chłopiec wyrusza więc z trójką przyjaciół do krainy Zbyt późno. Z kimś strasznie dużym, żeby go obronić, kimś strasznie magicznym, żeby widzieć nocą i kimś strasznie uprzejmym, żeby mu towarzyszyć.
To poetycka opowieść, która ma wiele znaczeń. Przeznaczona dla dzieci od 2 roku życia (wg wydawcy), ale moim zdaniem raczej dla nieco starszych czytelników.

Wiek: 2+

8
Previous Post
Next Post