Książki dla dzieci – część 3

Dziś trzecia, prawdopodobnie ostatnia już w tym roku, propozycja książeczek dla dzieci.

Zakamarki to jedno z moich ulubionych wydawnictw. Pewnie dlatego, że wydają głównie książki szwedzkie, które niezwykle mi się podobają. Lubię stylistykę, a przede wszystkim tematy, jakie poruszają – nie zawsze lekkie i wesołe, czasem smutne i poważne. Poczynając od przygód Pippi Langstrumpf. Książki, które dziś wybrałam, bez wyjątku są starannie wydane, pięknie zilustrowane i dobrze przetłumaczone, dzięki czemu czyta się je z przyjemnością.

Dziś proponuję kilka książek wydanych właśnie przez to wydawnictwo.

legenda-o-sally-jones_420pxrgb

sally_rozklad_6-7_700pxwww sally_rozklad_8-9_700pxwww

 

Legenda o Sally Jones, Jakob Wegelius

Z tą książką było tak: przyniósł ją listonosz, wzięłam ją do ręki, żeby „tylko przejrzeć”. I tak przeglądałam, że zaczęłam czytać, nie mogąc się od niej oderwać. Może więc to nie do końca książka dla dzieci?

Sally Jones to małpa, która przyszła na świat w tropikalną burzową noc przed stu laty, a ponieważ nie świeciły wtedy ani gwiazdy, ani księżyc, nestor stada wywróżył, że gorylicę dotknie w życiu wiele nieszczęść. Dzieciństwo spędziła w dżungli, a nocami „spała bezpiecznie otulona ciepłym mrokiem”, aż do dnia, w którym porwał ją handlarz zwierzętami. I to początek jej, nie zawsze szczęśliwych, przygód, z miłością na czele.

Książka jest pięknie zilustrowana, pełna szczegółów w treści, detali w rysunku, w lekko przykurzonych barwach. Wydana na matowym papierze sprawia wrażenie książki napisanej naprawdę przed stu laty. Niemal każda strona tej pozycji mogłaby posłużyć jako dekoracja dziecięcego pokoju przywodząca na myśl stare mapy. A kto nie lubi starych map?

Książka otrzymała w 2009 roku największe wyróżnienie dla szwedzkiej książki dziecięcej i młodzieżowej – Nagrodę Augusta.
Wiek: 6+

inwentarz-drzew_420pxrgb-1

inwentarz-drzew_1_www_700pxrgb inwentarz-drzew_2_www_700pxrgb

Inwentarz drzew, Virgine Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, wyd. Zakamarki

Początkowo zmyliła mnie okładka, którą uznałam za niezbyt zachęcającą do tego, by zajrzeć do środka. Ale, jak mówi mądre przysłowie „Nie oceniaj książki po okładce”. Wystarczy ją otworzyć, by zobaczyć lekko pożółcone kartki, zupełnie tak, jak byśmy trafili do starej biblioteki w szkole i zaczęli strona po stronie przeglądać to, co kryje się w środku. A w środku 57 gatunków drzew i krzewów z różnych zakątków świata zilustrowanych w staranny, poetycki wręcz, sposób. Nie ma stron, są „plansze”, delikatne rysunki jakby kolorowane kredkami ołówkowymi. Matowy papier.

Oprócz niezwykłych walorów estetycznych tej książki doceniam fakt, iż jest wspaniałą lekturą, z której korzysta moja starsza córka, kiedy uczy się do Przyrody. Bardzo lubimy takie ilustracje i takie książki. Polecam gorąco!
Wiek: 3+

prezent-dla-cebulki_420pxrgb

prezent-dla-cebulki_rozkladowki1_www_700_px prezent-dla-cebulki_rozkladowki3_www_700px

Prezent dla Cebulki, Frida Nilsson, Maria Nilsson Thore

Niestety nie żyjemy w świecie idealnym, w którym są tylko pełne rodziny, a każde z dzieci ma ukochane rodzeństwo, z którym może się bawić. Nie na wszystko można sobie pozwolić, często coś jest zbyt drogie lubnieosiągalne z innych powodów. Mamy jednak podobne marzenia i potrzeby bliskości, miłości, czasem rzeczy.

To przepiękna historia chłopca, którego mama pieszczotliwie nazywa Cebulką. Podzielona na 25 rozdziałów przeznaczonych do tego, by każdego dnia czytać jeden, aż do Wigilii. Chłopiec, wychowywany samotnie przez mamę w Szwecji, marzy o dwóch rzeczach: rowerze i tacie. Mama rozwiewa jego nadzieje na rower (bo za drogi), chłopiec postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce.

Solidnie wydana piękna książka w twardej oprawie, na matowym papierze, zilustrowana w malarski, akwarelowy sposób. Idealna propozycja do czytania właśnie teraz, zimą, kiedy niektórzy marzą o nowych ajfonach, a inni właśnie o tacie…
Wiek: 6+

chusta-babci_420pxrgb chusta-babci_srodek_www_02 chusta-babci_srodek_www_03

Chusta babci, Asa Lind, Joanna Hellgren

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy dzieci zaczynają pytać o umieranie. To bez wątpienia niełatwy, delikatny temat. Bywa, że dziecko musi się z nim zmierzyć, zanim zdążymy temat poruszyć.
„Chusta babci” to opowieść o poszukiwaniu miejsca, w którym można wszystko spokojnie przemyśleć. O potrzebie, jaką ma każdy z nas, a bywa przecież, że zapominamy, że dziecko to też człowiek.

Biliam to kuzyn głównej bohaterki, z którą znają się od zawsze. Spotykają się pewnego wiosennego dnia w domu babci, która wraca ze szpitala, a przy niej jest cała rodzina i panuje zamieszanie.

„Ale wokół panowało takie zamieszanie,
krewni i krzesła,
filiżanki i garnki,
kuzyni i kuzynki,
sąsiedzi, którzy płakali
– mama tłumaczyła,
że ze szczęścia –
i pies, który cały czas szczekał,
że trudno było usłyszeć
własne myśli.”

W tym zamieszaniu dzieci szukają miejsca, w którym mogłyby swobodnie pomyśleć nad tym, co się dzieje, ale rodzice przeganiają je z kąta w kąt. W końcu, z chusty babci robią namiot, w którym mogą się skryć.
Wiek: 3+

 

2
Previous Post
Next Post