Trufle czekoladowe Patrycji

To było kilka lat temu, blogów było jak na lekarstwo, a jej był jednym z tych, przy których człowiek zatrzymuje się na dłużej.
Wtedy byłam bardziej otwarta na relacje z osobami poznanymi przez internet: później rzeczywistość zweryfikowała moją naiwność.
Napisałam do niej, ona odpisała i tak korespondujemy od kilku lat.
Dzieliła nas odległość, bo Patrycja mieszka w Irlandii, ale później przy każdej możliwej okazji spotykałyśmy się, a po tych spotkaniach zawsze był niedosyt.
Oprócz tego, że robi pyszne trufle, leczy złamane serca, jest dokładnie taka, jak jej blog: delikatna, ciepła i wrażliwa.

A dziś jej trufelki, którymi raczyła mnie, kiedy zimą byłam w jej domu, jedząc dziesiątki kanapek z pastą z soi, wylegując się na kanapach, otulona kocem, przez telewizorem z najlepszymi filmami. Taki był czas, taka była potrzeba.
Czas weryfikuje wszystkie znajomości. Niektóre pryskają jak bańka mydlana, rozbijając się o pierwszą lepszą przeszkodę, inne wymagają od nas dużo więcej, nie dając nam nic na kredyt.
Ważne rzeczy i ważne relacje nie potrzebują zbyt wielu słów. A świadomość tego, że gdzieś daleko jest ktoś, do kogo zawsze mogę się zwrócić, jest bezcenna. Dziękuję Ci, P :)


Trufle z Grand Marnier i skórką pomarańczową
(przepis zgodny z KPP, ok. 13-14szt.)
Źródło przepisu: blog Patrycji
100g czekolady o zawartości kakao 70%
5 łyżek śmietanki kremówki, w temp. pokojowej lub lekko podgrzanej/ letniej
1 łyżka masła
2 łyżki Grand Marnier
odrobina soli morskiej
skórka otarta z 1 małej, sparzonej pomarańczy (najlepiej ekologicznej) – ok. 3/4- 1 płaskiej łyżeczki
do obtoczenia trufli – gorzkie kakao w proszku
Czekoladę roztopić na parze, na wolnym/ malutkim ogniu, mieszając trzepaczką balonową.
Wtedy dodać masło, mieszać trzepaczką, aż czekolada wchłonie masło.
Garnek zdjąć z ognia, ale miskę pozostawić na garnku.
Dodawać śmietankę partiami, wciąż mieszając trzepaczką. Kiedy czekolada wchłonie całą śmietankę, miskę zdjąć z garnka, intensywnie mieszać ok 1 min. (masa powinna uzyskać jedwabistą konsystencję i nieco ostygnąć), dodać Grand Marnier, po 1 łyżce, następnie odrobinę soli i na koniec skórkę pomarańczową. Mieszać trzepaczką balonową jeszcze ok 30sek. Masę przelać do pojemnika na żywność i chłodzić aż stężeje, można przez noc. Następnie nabierać łyżeczką lub mini łyżką do lodów, formować kulki i przekładać na talerz/ tacę wysypaną przesianym kakao, obtoczyć trufle w kakao i odstawić do lodówki na kilka godz. Gotowe trufle przechowywać w lodówce.
Smacznego!
15
Previous Post
Next Post