Subiektywny przewodnik po produktach. Sery twarogowe w wiaderkach.

Często jestem pytana o różne produkty – wybrać to czy to? Ten ser czy tamten? Postanowiłam więc zainicjować mój subiektywny przewodnik po dostępnych na naszym rynku produktach. Będę dzielić się swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Mam też wielką nadzieję, że przyłączycie się do wspólnej dyskusji i razem uda nam się znaleźć najsmaczniejsze artykuły.
Festiwal Dobrego Smaku, na którym byłam ostatnio, uzmysłowił mi, że nie powinniśmy być w tyle za innymi europejskimi miastami. Powinniśmy wymagać i oczekiwać świetnej jakości produktów, za które płacimy przecież niemało.
Mam ulubione artykuły, po które sięgam w sklepie, kiedy się spieszę, ale jednocześnie bardzo chętnie próbuję nowości. Produkty kupowane z przyzwyczajenia – niektóre z nich trzymają poziom, przez lata smakując tak samo, inne, przechodząc w ręce nowych właścicieli, tracą lub zyskują, tanieją bądź drożeją.
Ten przewodnik pomoże mi wybrać to, co najlepsze. Porównam to, co dostępne i wypróbuję w swojej kuchni.
Sery do dzisiejszego testu kupiłam w jednym z supermarketów – wzięłam te, które akurat były na sklepowej półce. W swoich przewodnikach postaram się opisywać tylko te produkty, których kupienie nie nastręcza większych trudności i które są łatwo dostępne, z racji miejsca mojego zamieszkania, w Warszawie. Jestem jednak otwarta na Wasze sugestie produktów, które uważacie za godne polecenia nie tylko w Warszawie. Chętnie się dowiem też, które Wam nie odpowiadają.
A więc do dzieła!

Dziś subiektywny przewodnik po serach twarogowych w wiaderkach, które kupuję z myślą o pieczeniu serników. Pominęłam sery na wagę, na warsztat biorę jedynie te, których producenci wyraźnie sugerują zastosowanie do serników.
Często bowiem okazuje się, że korzystając z tego samego przepisu, jeden sernik wychodzi zbyt słodki, inny za płynny, jeszcze inny kwaśny. Już wiem, dlaczego.

1. OSM Garwolin, Twarożek homogenizowany na serniczek kremowy
Waga 1 kg, Skład: Twaróg odtłuszczony, śmietanka, zaw. tłuszczu 8%
Konsystencja: dosyć rzadka, nieco bardziej gęsty od tradycyjnego serka homogenizowanego, smak: delikatnie kwaśny, kremowy, gładka konsystencja. Najrzadszy ze wszystkich testowanych serów. Zostawiony w temperaturze pokojowej na 1/2 godziny zaczyna podchodzić wodą.
Cena: 8,99 PLN

2. Dr Oetker Twaróg Aksamitny
Waga: 1 kg, skład: nie podano, zaw. tłuszczu 3 g w 100 g sera
Konsystencja: przeciśniętego przez maszynkę twarogu, niezbyt płynny, gładki, smak: dosyć kwaśny, neutralny
Moja opinia po upieczeniu sernika: ser ma dobrą konsystencję, pozostawiony w temperaturze pokojowej nie podchodzi wodą, dobrze się łączy z pozostałymi składnikami. Upieczony z niego sernik jest delikatnie kwaskowy.
Cena: 12,39 PLN

3. Łowicz, Twaróg Łowicki na sernik
Waga: 1 kg, skład: ser twarogowy, masło, cukier, mleko w proszku, substancje zagęszczające: skrobia modyfikowana, guma ksantanowa, karagen, aromat: wanilina. Zawartość tłuszczu: w 100 g, nie mniej niż 5 g.
Smak: wyraźnie słodki, waniliowy, konsystencja: gęsta, z małymi grudkami, lekko żółty kolor
Smak najbardziej zbliżony do domowego twarogu ze śmietaną
Najbardziej gęsty ze wszystkich testowanych.
Z racji bardzo gęstej konsystencji i dodatku cukru oraz masła, w przepisach warto uwzględnić zmniejszenie ilości cukru i masła. To ser, który potrzebuje już niewielu dodatków i można pominąć zagęszczanie go mąką czy dużą ilością jajek. Piekłam już z niego serniki – smak, który uzyskiwałam to tradycyjny, polski sernik o wyczuwalnych grudkach sera i gęstej konsystencji i intensywnym zapachu waniliny – nie każdemu może on odpowiadać. Jeśli chcemy uzyskać lekki sernik, warto skorzystać z innego sera.
Cena: 8,99 PLN

Dziś wykorzystałam ser Oetkera.
Upiekłam z niego Przystojny Sernik Amaro. W przepisie zrobiłam 3 modyfikacje:
– Użyłam 5 jajek i 4 żółtka (zamiast 8 jajek)
– zamiast jagód użyłam malin
– Piekłam: w temp 260 st c 15 minut, następnie zmniejszyłam temp. do 100 st C i dopiekałam 1h.
Ten sposób pieczenia sprawia, że wierzch jest brązowy, a środek sernika kremowy.

Przed pokrojeniem warto schłodzić sernik w lodówce przez 24-48 h.

52
Previous Post
Next Post