Pierwszy dzień wiosny, pierwiosnek i chleb koperkowy.

Pierwszy obudził się pierwiosnek, potem chochoły spadły z róż,
skowronek śpiewem wołał wiosnę, żeby na pole przyszła już

Ta pieśń odzywa się w mojej głowie za każdym razem, kiedy wyglądam przez okno.
Pamiętam długie zimy i spacerowanie do bramy wielkiego, starego domu, pod którym o tej porze roku rosły niezliczone ilości przebiśniegów.
Ten mały kwiat był moim ulubionym, bo pojawiał się na krótko i zwiastował to, za czym tęskniłam – wiosnę. Wiosną pakowaliśmy do pudeł zimowe czapki i szaliki. Swetry z wełny, które gryzły. Wiatr wpadał przez uchylone okno i budził chomiki.
Dziś pierwszy dzień wiosny. Od zawsze jest dla mnie wielkim świętem, bo wiosna, choć niby taka sama, co roku mnie zadziwia i zachwyca.
I chyba nigdy nie przestanie.

W tym tygodniu piekłam razem z uczestniczkami Weekendowej Piekarni chleb koperkowy. Zielony jak listki, których jeszcze nie ma i na które czekam.
Przepis na dzisiejszy chleb wybrała Aklat. To był naprawdę doskonały wybór. Mój chleb robiłam na bidze, którą nastawiłam 12 godzin przed pieczeniem.

Chleb ze świeżym koperkiem

Sponge:

1 cup (226,7 g) letniej wody,
1/2 łyżeczki drożdży instant,
1 1/4 cup (148,8 g) mąki chlebowej,
1/4 cup (28,3g) mąki *

Ciasto właściwe:

cały sponge,
1 cup (58,6 g) świeżego koperku, posiekanego,
226,7 g jogurtu naturalnego,
1 1/2 łyżeczki soli,
1/2 łyżeczki drożdży instant,
1 1/4 – 1 1/2 cup (148,8 – 177 g) mąki chlebowej,
1 1/4 – 1 1/2 cup (148,8 – 177 g) mąki **

Wymieszać składniki sponge i zostawić pod przykryciem na 3-12 h, w temperaturze pokojowej.

Sponge wymieszać z resztą składników, mąkę najlepiej dodawać partiam i dostosować jej ilość do wilgotności ciasta. Wyrabiać 5 minut (jeśli mikserem to na 2 prędkości). Pozostawić ciasto na 10 minut, żeby odpoczeło i powtórnie zagniatać przez 5 min. Ciasto umieścić w lekko naoliwionej misce i zostawić do wyrośnięcia na 1 h lub do momentu, aż podwoi swoją objętość. Uformować 1 lub 2 bochenki dowolnego kształtu. Bochenki pozostawić do wyrośnięcia na 45-90 minut.

Rozgrzać piekarnik do 250 stopni mniej więcej w połowie czasu wyrastania chleba. 10 minut przed pieczeniem wstawić do piekarnika naczynie z wodą. Temperaturę w piekarniku przykręcić do 220 stopni i wstawić bochenek. Piec 15 minut, po tym czasie wyjąć naczynie z wodą i piec kolejne 10-15 minut. Gotowy bochenek powinien wydawać głuchy odgłos jeśli się go popuka od spodu. Pozostawić chleb na kratce na 2 h, aż zupełnie ostygnie.

Smacznego!

* w oryginale jest to white whole wheat flour, czyli mąka typu 1600, w Polsce raczej niedostępna, ale można użyć mąki razowej typ 2000 i chlebowej w proporcjach 3:1 i powinno się zgadzać

13
Previous Post
Next Post