Mediterranea. Kuchnia słońca. Claudia Roden.

Dla kogoś, kto kocha książki, jesień to najwspanialszy czas, obfitujący w premiery i wznowienia. Ten rok to tytuły, które mnie szczególnie cieszą, bo wyszły spod pióra autorów, których cenię szczególnie.

Claudia Roden jest jak gwiazda na kulinarnym niebie. Po raz pierwszy dowiedziałam się o niej oglądając jeden z pierwszych programów Nigelli Lawson 18 (?) lat temu. Nigella pokazywała swoją kulinarną bibliotekę i szczególną uwagę zwróciła na książkę Claudii Roden o kuchni żydowskiej. To był czas, kiedy kupowałam wszystko, co poleciła Nigella ;) Dziś jestem dużo bardziej odporna na wszelkiego typu polecanki, ale wtedy bardzo się ufało swoim kulinarnym autorytetom, być może dlatego, że niewielu ich było. Zatem kupiłam książkę Claudii Roden i przepadłam.

Autorka urodziła się w 1936 roku w Egipcie, w rodzinie syryjskich Żydów, więc ma duże życiowe doświadczenie, a jej wiedza i elokwencja niejednego mogą zawstydzić. Zaczęła gotować w latach pięćdziesiątych, kiedy jako studentka mieszkała w Londynie ze swoimi braćmi. Każde jej danie to podróż, która ma jakiś kontekst, do czegoś zmierza lub skądś wraca z bagażem doświadczeń.

Dziś chciałam napisać o jej najnowszej książce, która ukazała się w Polsce i choć okładka nie jest specjalnie zachęcająca, to wystarczy otworzyć książkę, by w niej zatonąć. Przepiękne zdjęcia Susan Bell – proste, ale nastrojowe, przeplatane fotografiami wykonanymi przez Claudię Roden i Dave’a Browna. Książka jest pełna anegdot, opowieści o jedzeniu i wspomnień, a każdy przepis okraszony jest wstępem.

Mam kilka książek Claudii Roden, która w ciągu 40 lat swojej kariery napisała ich ponad 20. Sięgam do jej przepisów, kiedy potrzebuję jakiegoś pewniaka, bo ufam, że ona wie, jak coś ugotować.

Chciałabym, żeby ta książka została doceniona również i u nas. Chciałabym, żebyśmy znów zaczęli doceniać autorów, którzy mają duże doświadczenie, wiedzę i potrafią pięknie pisać o jedzeniu.

Książka ma klasyczny podział na Przystawki, Zupy, Sałatki i dania warzywne na zimno, Warzywne dodatki, omlety i tarty, Dania na bazie zbóż, Ryby i owoce morza, Mięso i drób, Desery i ciasta.

Jeśli chcesz zobaczyć, ile osób było zaangażowanych w proces powstawania tej książki, to zachęcam do przeczytania Podziękowań (na końcu książki). Warto :-)

Mediterranea. Kuchnia słońca.
Claudia Roden
Tłumaczenie z angielskiego: Bartłomiej Kaftan
Wydawca polskiej wersji: Wielka Litera, 2022

Dziękuję wydawnictwu Wielka Litera za przekazanie mi egzemplarza recenzenckiego. Recenzja nie powstała na zamówienie wydawnictwa, a wszystkie zawarte w niej komentarze są wyłącznie subiektywne :))

2
Previous Post
Next Post