Łatwe bułeczki pszenne

Odłóżmy na chwilę zakwasy i przepisy, które wymagają czasu i zróbmy najprostsze, zwykłe bułeczki pszenne. Jeśli użyjecie świeżych drożdży i pozwolicie ciastu wyrosnąć, to właściwie raczej nie ma opcji, że coś nie wyjdzie. Te proste i łatwe bułeczki często robię z dziećmi – ciasto jest dosyć zwarte, więc łatwo się z niego formuje kształty, nic się nie rozlewa, nic nie klei. No i można posypać je dowolnymi dodatkami – sezamem, makiem, mąką albo po prostu posmarować je jajkiem wymieszanym z wodą.

Polecam gorąco ten przepis. Może to będzie początek Waszej przygody z wypiekaniem domowego pieczywa? Ja też zaczynałam od prostych bułek, bo dzięki łatwym przepisom można się elegancko wkręcić w dany temat. No a prawda jest taka, że bywa, że kiedy orientujemy się, że pieczywo się właśnie skończyło i ktoś powinien skoczyć do sklepu, a za oknem plucha, nie chce się i w ogóle, to takie bułki robi się praktycznie od ręki. Wystarczy mieć w domu torebkę mąki i drożdże. Jeśli nie macie świeżych, użyjcie paczuszki drożdży suszonych instant (7 g.) – tylko uczulam na to, żeby były z zamkniętego opakowania i nie po terminie ważności. I z suszonych też warto zrobić rozczyn, żeby sprawdzić, czy są aktywne i czy nasza praca nie pójdzie na marne. Weekend zbliża się wielkimi krokami (to dobrze!), może to dobry czas na bułki? Polecam :)

Łatwe bułeczki pszenne

Bardzo łatwe bułeczki, proste do formowania. Jeśli chcesz, wodę możesz zamienić na mleko lub mleko na wodę. Możesz posypać bułki dowolnymi dodatkami. To przepis idealny dla początkujących i zapracowanych.

Składniki

 • 100 g wody
 • 80 g mleka, delikatnie podgrzanego
 • 20 g świeżych drożdży
 • 1 łyżeczka cukru
 • 1 łyżka miękkiego masła
 • 1 płaska łyżeczka soli morskiej
 • 300 g mąki pszennej, najlepiej chlebowej typ 750, ale może być dowolna pszenna
 • do posmarowania: jajko wymieszane z łyżką wody, do posypania: ulubione dodatki

Przepis

 1. Wodę wymieszać z mlekiem, drożdżami i cukrem, odstawić na 15 minut.
 2. Dodać masło, sól i mąkę i wyrobić gładkie ciasto – jeśli wyrabiamy mikserem, zajmie to około 5 minut. Ciasto powinno być wyraźnie gładkie.
 3. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrastania.
 4. Ciasto dzielimy na 7-8 kawałków i z każdego formujemy okrągłą bułeczkę. Bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (lub matą silikonową do pieczenia), zachowując kilkucentymetrowe odstępy między bułkami.
 5. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy na 30 minut do wyrastania, a w tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 st C.
 6. Kiedy bułeczki podrosną, smarujemy je jajkiem wymieszanym z wodą i posypujemy sezamem/makiem/mąką.
 7. Wstawiamy do piekarnika, pieczemy 10-12 minut. Jeśli po tym czasie nie będą rumiane, włączamy termoobieg i pieczemy jeszcze 2-4 minuty.

Studzimy i smacznego :-)

8
Previous Post
Next Post