Rustykalne bułki z pesto

Oj potrzebuję wakacji. Bardzo, bardzo. Ostatnio, buszując wśród roślin w szkółce ogrodniczej, miałam okazję usłyszeć telefoniczną rozmowę starszego pana, który mówił coś w stylu „Przyjechałem po rybki do oczka wodnego, ale nic ciekawego nie znalazłem, więc wracam na działkę”. Och jak super pan ma, pomyślałam, ładując rośliny do bagażnika, które musiały tam poczekać przez kilka dni, aż… będę miała czas. I doszłam do wniosku, że jeśli zazdroszczę emerytom wolnego czasu to znak, że przydałby się urlop, najlepiej tu i teraz.

Tymczasem umilam sobie czas jeżdżąc na działkę, czasem to tylko godzina, ale potrzebuję tego jak powietrza. Tego, żeby pogapić się w siną dal, posiedzieć na własnej trawie nie obsikanej przez cudze psy, pogrzebać w ziemi i posłuchać ptaków, tych cudownych umilaczy życia w mieście.

Najstarsza córka w szkole, średnia w przedszkolu, a moim najbliższym kompanem jest wtedy dwulatka, która bez względu na to, jak bardzo nakarmię ją tuż przed wyjściem z domu, po przekroczeniu furtki na działce mówi: „jeść?”.

Zwykle wyciągam wtedy termos z zupą albo ryżem z warzywami i kurczakiem, ale zawsze staram się też mieć jakieś bułeczki. Rustykalne bułki z pesto, miękkie, mleczne i pachnące, to jedne z naszych ulubionych.

Polecam <3

Rustykalne bułki z pesto

Miękkie, puszyste, pachnące, najlepsze na ciepło. Jeśli ostygną, pokrój je na grube plastry i wrzuć do tostera. Najlepsze solo.

Z podanego przepisu wyjdą 2 średniej wielkości bułki.

Składniki

 • 250 g mąki pszennej
 • 15 g cukru
 • 1 płaska łyżeczka soli
 • 10 g mleka w proszku
 • 120 g wody
 • 40 g zakwasu żytniego (jeśli nie masz, po prostu go pomiń)
 • 10 g świeżych drożdży
 • 40 g miękkiego masła
 • ok. 1/2 słoiczka dobrego pesto

Przepis

 1. Mąkę wymieszaj z cukrem, solą, mlekiem w proszku.
 2. Do wody wlej zakwas, wsyp drożdże i dokładnie wymieszaj. Odstaw na 15 minut.
 3. Połącz suche składniki z mokrymi i zacznij wyrabiać ciasto (można mikserem z końcówką typu wiosło lub hak). Pod koniec wyrabiania wmieszaj masło.
 4. Przełóż do miski, przykryj wilgotną ściereczką i odstaw na godzinę do wyrastania.
 5. Kiedy ciasto podwoi objętość, podziel je na 2 części i z każdej uformuj najpierw kulę, a następnie podłużną bułkę. Każdą bułkę ponacinaj ostrym nożem i palcami powiększ zagłębienie, następnie przy pomocy noża/łyżeczki włóż pesto. Lekko sklej krawędzie zagłębienia (ale nie do końca).
 6. Odstaw do wyrastania na ok. 30 minut, a w tym czasie nagrzej piekarnik do 200 st C.
 7. Wyrośnięte bułki wstaw do piekarnika i piecz ok. 15 minut.

Smacznego!

15
Previous Post
Next Post