Łatwe ciasto z borówkami i pianką

Uchylone na oścież okna, parne dni zamieniają się w ciepłe wieczory. Szukamy schronienia na klatkach schodowych, w działkowym basenie, pod starą śliwą. Tulimy dzieci, które marudzą, ale nie narzekają, że gorąco, bo nie wiedzą, że można na to narzekać. Układamy je do snu, głaszczemy po wilgotnych policzkach, opowiadamy bajki, tulimy. Trwaj chwilo. Niech zawsze będzie dziś, a one takie malutkie.

A kiedy zasną, zbieram myśli, układam je w głowie w równych rządkach i dopiero wtedy mogę położyć się spać. Jak kamień, którego nic nie ruszy.

Czasem myślę o wszystkich ludziach, których spotykałam po drodze. O tych spotkaniach bolesnych, które chciałam wymazać z pamięci, a po latach się okazywało, że były po coś. O znajomościach z krótką datą ważności, które wybuchały jak supernowe, lśniąc pełnym blaskiem, a potem nie pozostawiały po sobie nic oprócz mglistego wspomnienia, że było coś. O ludziach, po których płakałam i tych, za którymi tęskniłam jak opuszczone zwierzę zwinięte w kulkę w najcichszym kącie domu. Są też tacy, którzy wracają, a ja wracam do nich. Z nową nadzieją i otwartym sercem.

Łatwe ciasto z borówkami i bezą

Łatwe ciasto w pół godziny. Zamiast borówek mogą być jagody lub inne drobne owoce. Wierzch nie do końca jest bezą, ale przypomina miękką słodką pianę, trochę jak marshmallows.

Składniki

  • 100 g masła
  • 4 jajka (osobno białka i żółtka)
  • 200 g mąki pszennej
  • 180 g cukru pudru
  • 1 cukier waniliowy
  • 300 g borówek amerykańskich

Forma do pieczenia (kwadratowa o boku 26 cm lub tortownica 26 cm lub inna o podobnej pojemności, ale najlepiej z wyjmowanym dnem)

Przepis

Piekarnik nagrzać do 190 st C.

Masło, żółtka, połowę cukru, cukier waniliowy, mąkę umieścić w misce i zagnieść ciasto – można to zrobić także mikserem. Ciasto będzie gładkie, niezbyt suche, raczej miękkie.

Wyłożyć nim formę uprzednio wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 15 minut.

W tym czasie białka ubić z resztą cukru na pianę – powinna być gładka, o konsystencji gęstej śmietany i lśniąca. Wymieszać ją z borówkami. Ułożyć ją na podpieczonym spodzie, ponownie wstawić do piekarnika na 12-15 minut.

Po upieczeniu ostudzić całkowicie i dopiero wtedy kroić.

Smacznego!

24
Previous Post
Next Post