Tarta z morelami i śliwkami zapiekanymi w karmelowym kremie

Kiedyś, na przełomie maja i czerwca, na ulicznych straganach kupowałam po drodze do pracy truskawki, by zjeść je ze śmietaną utartą z cukrem.
Lubiłam obserwować, jak zmieniają się owocowe pory roku i co chwila pojawia się coś nowego. W małych, drewnianych albo tekturowych koszyczkach. 
Pamiętam też, kiedy jako dziecko wracałam z mamą z warzywnego targu z papierową torbą, w której było pół kilo ciemnoczerwonych czereśni. 
Później jadłam je wprost z durszlaka, jeszcze z kropelkami wody, siedząc przy otwartym oknie i patrząc na wysokie topole pod moim blokiem.
Rzucając pestki do ogródka sąsiadki z nadzieją, że wyrośnie z nich czereśniowy sad.
Skaranie boskie z takimi dzieciakami sąsiadów! ;)
W czwartek poszłam na bazar nacieszyć oczy tym wszystkim, na co czekam cały rok. I kupiłam morele, choć jeszcze nie sezon. 
Połączenie lekko cierpkich owoców i karmelowego kremu ze śmietaną okazało się niezwykle udane. Morele można zastąpić innymi owocami, choćby jabłkami. Nie powinny być jednak zbyt miękkie, by nie rozpadły się podczas karmelizowania.

Tarta z morelami i śliwkami

Spód:
100 g masła
2 żółtka
200 g mąki pszennej
2 łyżki śmietany 18%

400 g owoców (użyłam 300 g świeżych moreli i 100 g mrożonych śliwek)
100 g masła
150 g cukru
1 łyżeczka esencji waniliowej
100 ml śmietany 18%
2 jajka

Ze składników na spód zagnieść gładkie ciasto. Wylepić nim formę do tarty o średnicy 26 cm.
Piekarnik nagrzać do 200 st C. Wstawić formę z ciastem i podpiekać 12-15 minut.
Na głębokiej patelni rozpuścić masło (100 g), wsypać cukier. Kiedy zacznie się karmelizować, po ok. 10-15 minutach, dodać wypestkowane owoce. Karmelizować 5 minut. Zdjąć z ognia.
Owoce (bez karmelu) przełożyć na podpieczony spód.
Śmietanę połączyć z jajkami i wanilią, rozbełtać w misce. Następnie powoli wlewać do karmelu i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną masą zalać owoce. Wstawić ponownie do piekarnika na kolejne 30 minut, aż masa się dobrze zetnie.

Smacznego!

43
Previous Post
Next Post