Ciasto z owocami i kruszonką

Ostatni tydzień był jednym z najbardziej emocjonujących w ciągu ostatnich kilku lat. Bywały chwile, w których wydawało mi się, że śnię. We czwartek w warszawskim Trafficu odbyło się pierwsze spotkanie autorskie związane z promocją mojej książki i przyszło Was tak dużo, że wciąż trudno mi uwierzyć, że to działo się naprawdę. 
Dziękuję wszystkim, którzy przyszli, żeby się spotkać i zamienić słowo. 
24 listopada będę w Poznaniu. SPOT zaprosił mnie do poprowadzenia tam krótkich warsztatów. Oficjalną informację podamy na pewno niebawem. Mam nadzieję (wiem to!), że i tam atmosfera będzie równie emocjonująca jak ta w Warszawie.
W ostatnim tygodniu prowadziłam też warsztaty kulinarne. Jedna z najprzyjemniejszych prac, jakie mogłabym sobie wymarzyć. Niektórzy są na nich trzeci albo czwarty raz. 
To, co niezwykłe, to relacje, jakie nawiązują się między uczestnikami, którzy wracają kolejny i kolejny raz. Atmosfera, jaka na nich panuje, dla mnie, jako osoby prowadzącej, jest po prostu wspaniała. Jest tak, jak sobie wymarzyłam: gotowanie jest tylko pretekstem, do spotkania, niekończących się rozmów i jedzenia przy wspólnym stole tego, co ugotowaliśmy. 
W tym tygodniu pojawił się też Monitor Magazine z moim 16-stronnicowym dodatkiem, który, mam nadzieję, jest początkiem czegoś większego.
Monitor Magazine jest dostępny w Trafficu i w Empikach (stoi w dziale „Gospodarka”). Zapraszam Was do lektury. To dopiero drugi numer, mamy nadzieję, że z każdym kolejnym będzie lepiej. 
Po przerwie spowodowanej sporą ilością obowiązków, znowu zaczęłam gotować i piec pełną parą. Znowu robię zdjęcia i sprawia mi to jeszcze więcej radości niż kiedyś. Wracam więc również do blogowej rzeczywistości, z przepisami, o które domaga się wiele osób w mailach. 
Życzę Wam udanego tygodnia.
Ciasto z owocami i kruszonką


Ciasto kruche:
200 g mąki
100 g schłodzonego masła, pokrojonego w kostkę
75 g drobnego cukru do pieczenia
2 żółtka
1 łyżeczka esencji waniliowej

Na wierzch:
500 g owoców (jabłek, śliwek, gruszek, pokrojonych w cienkie plasterki)
cukier do posypania

Kruszonka
50 g masła
ok. 80 g mąki pszennej
60 g drobnego cukru

Kruszonka:

Z masła, mąki, cukru i płatków zrobić palcami okruchy. Można też użyć miksera, ale wówczas trzeba składniki ucierać bardzo krótko – ok. 1-2 minut.


Ciasto:

Piekarnik rozgrzać do temp. 190 st. C.Składniki na ciasto wymieszać w misce lub połączyć przy pomocy malaksera. Należy pamiętać, że sukces tego ciasta polega przede wszystkim na jak najkrótszym jego wyrabianiu – składniki powinny się tylko połączyć. Ciastem wylepić foremkę okrągłą do tart lub tortownicę o średnicy 26 cm.

Na wierzchu ułożyć owoce. Posypać kruszonką. Piec 45-50 minut. Jesli ciasto zbyt szybko się zrumieni, należy przykryć je folią aluminiową.
Po upieczeniu lekko wystudzić i posypać cukrem pudrem.

45
Previous Post
Next Post