Pamiętajcie o ogrodach

Popołudnia ostatnich ciepłych dni spędzamy w przydomowym ogródku. Patrzę, jak liście z zielonych powoli zmieniają kolor na czerwony. Jak niezliczone ilości pająków niestrudzenie tkają swe sieci.
Wrzesień to odpowiedni moment do tego, by posadzić cebulki tulipanów, narcyzów i żonkili. Dawno temu oglądałam angielskie magazyny o ogrodach i marzyłam o prawie czarnych odmianach tulipanów Black Parrot, Queen of Night. Później przywoziłam je w walizkach z podróży.
Dziś wybór cebulek w naszych sklepach jest tak duży, że trudno się zdecydować. W tym roku odkryłam piękną, dwukolorową odmianę Ice Cream, a także nowe rodzaje białych narcyzów, hiacyntów i przebiśniegów.
Mimo że mój ogródek jest naprawdę miniaturowy, każdej jesieni dosadzam dziesiątki kolejnych cebulek. Sadzę je na rabatach albo w trawie, a te, które przekwitają, wykopuję i przenoszę w inne miejsce.
Później cieszę się nimi od końca zimy do lata. Przekwitają jedne, zaczynają kwitnąć kolejne. Jeśli macie choć kawałek ziemi niedaleko okna albo balkon, zachęcam Was do zagospodarowania ich cebulkami. Zapewniam, że ten niewielki trud się opłaci.
No dobrze, a co do jedzenia?

Do jedzenia makaron z serii tych, które jeśli zrobimy jednego dnia, następnego mamy ochotę na powtórkę. Wszystko robię zgodnie z przepisem za wyjątkiem krewetek, które smażę z czosnkiem osobno i pod koniec dodaję je do sosu.
Korzystam z surowych, dużych krewetek, które są obrane i pozbawione ogonków, które pod wpływem ciepła, z szarych zmieniają kolor na różowy. W zależności od ich wielkości, smażę je tylko ok. 2-3 minut.
Makaron z krewetkami i cukinią w różowym sosie
Źródło przepisu: Illucucina

Dla 2 osób:
krewetki 30/40 surowe obrane: 6 – 10 na osobę
odrobina białego wina (ok. 100 ml)
200 ml passaty pomidorowej lub 2 dojrzałe świeże pomidory – obrane
3 ząbki czosnku
150 – 200 ml śmietanki 18%
sól
1 cukinia
oliwa
tagliatelle lub linguini (120 g na osobę) (użyłam pappardelle, przyp. L)
pół łyżeczki cukru trzcinowego cukru jeśli pomidory są za kwaśne
duuuuuuużo koperku

• krewetki przepłukuję wodą, odcedzam
• cukinię kroję w średnie słupki i podsmażam na chrupko na oliwie z ząbkiem czosnku
• na osobną dużą głęboką patelnię wrzucam krewetki, czosnek, po chwili dolewam białe wino, kiedy trochę odparuje, śmietankę, sól i nakońcu passatę. Jeśli pomidor jest świeży, należy go dodać na początku razem z czosnkiem, a śmietankę na końcu.
• cukier dodaję na końcu jeśli sos nie ma wywarzonej kwasowości
• makaron al dente wrzucam co gorącego sosu na kilka sekund
• podaję z cukinią i koperkiem21
Previous Post
Next Post