Najprostszy sposób na rybę. Dorada w soli.

Kiedy jestem w restauracji rybnej, najchętniej zamawiam rybę w całości pieczoną w soli. Dla mnie to jedna z najlepszych metod jej przygotowania. Lubię obserwować, kiedy kelner przywozi gotową rybę i przy stoliku oddziela kawałki delikatnego mięsa. Bez zbędnych ceregieli, dekoracji i misternego układania na talerzu.
Zaskakujące, że tak spektakularna metoda, jest niezwykle łatwa do powtórzenia w domu.
Wystarczy pamiętać o tym, by kupić wcześniej dużo gruboziarnistej soli morskiej (ja na dwie ryby po ok. 500 g każda, zużywam ok. kilograma soli, ale są szkoły, które mówią o podwojeniu jej ilości).
Trzeba też wspomnieć, że najlepiej nadają się do tego gatunki o dosyć grubej skórze – dzięki temu mięso będzie słone w sam raz.
Od kiedy nauczyłam się patroszyć ryby, najchętniej kupuję je w całości i piekę w garnku glinianym lub żeliwnej formie. Ci, którzy nie lubią albo nie chcą patroszyć – mogą kupić już wypatroszone i gotowe do pieczenia. Wówczas pyszny obiad będzie gotowy w niespełna pół godziny.
Ten sposób pieczenia sprawia, że ryba ma soczyste, idealnie upieczone mięso i nie potrzebuje ani sosu ani wielu dodatków. Ja lubię ją z odrobiną stopionego masła, kromką chleba i sałatą.

Dziś przygotowałam doradę. Rodzaj ziół jest tu absolutnie dowolny – może to być i koperek, bazylia, tymianek. Co kto lubi.

Dorada pieczona w soli
/dla 2-3 osób/


2 dorady po ok. 500 g każda
1 kg soli morskiej gruboziarnistej
6 ząbków czosnku
2 gałązki tymianku
2 gałązki rozmarynu
4 plasterki cytryny

Rybę patroszymy, dokładnie płuczemy, zostawiamy z głowami. Odcinamy płetwy. Na bokach robimy po 3 ukośne nacięcia, w które wkładamy po jednym obranym ząbku czosnku. Do środka ryby wkładamy zioła i po plasterku cytryny.
Żaroodporną formę wysypujemy solą tak, żeby jej warstwa była przynajmniej 3-4 cm grubości. Kładziemy rybę, układamy na jej boku plaster cytryny i posypujemy resztą soli, skrapiamy sól 1-2 łyżeczkami wody.
Piekarnik nagrzewamy do 220 st C. Wstawiamy rybę i pieczemy 20-25 minut.
Z upieczonej ryby zdejmujemy najpierw sól, następnie skórę i mięso oddzielamy od ości. Przekładamy na talerz, opcjonalnie kładziemy na mięsie łyżeczkę miękkiego lub stopionego masła.
Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Smacznego!

14
Previous Post
Next Post