Uff, jak gorąco!

Dzisiaj nawet i ja skapitulowałam i poza bułkami, które piekłam (o zgrozo!) o piątej rano, do kuchni wchodziłam tylko po kolejne porcje napojów. Bezalkoholowych, rzecz jasna 😉
Kocham upały, lato może trwać u mnie okrągły rok, ale w taki dzień jak dzisiaj, nikogo nie namawiałabym do jedzenia.

Przeżyłam już kilka prawdziwych upałów w swoim życiu. Podczas jednego z nich, w trakcie monsunu w Indiach, odwiedziłam ośrodek Hare Kriszna. Niezależnie od tego, jakiego jesteśmy wyznania, tam zawsze jest się mile widzianym. I jest jeszcze coś: pyszne jedzenie, którym gospodarze częstują swoich gości. Wszystko, absolutnie wszystko mi tam smakuje. Podczas czterdziestostopniowego gorąca i wysokiej wilgotności powietrza, kiedy czujemy się jak w szklarni, nic tak nie gasi pragnienia jak ten napój. Lassi.
Są różne wersje – słodka i słona. Na jogurcie, maślance, z owocami lub bez. Z wodą różaną albo kardamonem. Tak naprawdę panuje duża dowolność zarówno w doborze składników, jak i ich proporcji.
Mój został oparty na przepisie z książki Kuchnia Kryszny, choć jest i tak mocno zmodyfikwany, gdyż najczęściej robię go po prostu na oko.
Dziś użyłam do jego przygotowania mango, ale jeśli go nie macie, możecie wykorzystać banany lub… nic. Tylko jogurt, wodę, odrobinę cukru. Zwykle piję dosyć słodkie koktajle owocowe, jak np. koktajl migdałowo-truskawkowy, ale lassi słodzę tylko odrobinę.
Polecam!

Mango Lassi

1 duży kubek jogurtu (400 g)
400 ml bardzo zimnej wody
1/4 łyżeczki nitek szafranu namoczonych w ciepłej wodzie przez 15 minut (opcjonalnie)
1 bardzo dojrzałe mango, obrane i pokrojone
2-3 łyżki drobnego cukru lub miodu (używam ostatnio cukru gronowego)
1 szklanka kostek lodu lub kruszonego lodu

Wszystkie składniki oprócz szafranu miksujemy. Na końcu dodajemy szafran z wodą, w której się moczył i mieszamy.
Można dodać wiecej cukru, jeśli dla kogoś jest za mało słodkie.
Przelewamy do szklanek. Można posypać płatkami migdałów, nitkami szafranu lub drobno utłuczonym zielonym kardamonem.

Smacznego!

10
Previous Post
Next Post