Ciasto drożdżowe z kruszonką i malinami

Kiedy byłam mała, każde ciasto drożdżowe kojarzyło mi się z kruszonką. Właściwie najważniejsze było to, by było jej dużo. Reszta składników nie miała większego znaczenia, bo kiedy nikt nie patrzył, lubiłam oderwać wierzch wielgachnego placka i wyjeść słodką kruszonkę. Dziś cieszy mnie to, że mogę sobie przyrządzić dowolną jej ilość i zjeść nawet na surowo. Ale tak to już jest, że rzeczy wyjątkowe przestają takimi być, gdy stajemy się dorośli. I choć mało prawdopodobne, że jeszcze kiedyś usiądę na krawężniku z miską tego smakołyku, to pewne jest, że dopóki będę piec wakacyjne ciasta z owocami, na większości z nich pojawi się kruszonka.

Przepis na ciasto pochodzi z przedwojennej książki kucharskiej z 1935 roku. W oryginale było z 2 kg mąki, a opis wykonania jak zawsze, mało precyzyjny:)
Lubię, kiedy ciasta drożdżowe, rustykalne w swej naturze, mają nierówną powierzchnię, wyspy i kratery (oby nie zakalcowe!) i czasami piekę je po prostu bez formy, na papierze do pieczenia. Rosną wtedy tak, jak chcą. Czasem potrzeba czegoś bardziej ujarzmionego i wówczas korzystam z tortownicy lub blachy, choć mam sentyment do prodiża, w którym piekła moja Babcia.

Drożdżowe ciasto maślane (na strucle lub placki)

500 g mąki pszennej
20 g świeżych drożdży (lub łyżeczka suchych)
3 żółtka
60 g drobnego cukru
60 g miękkiego masła
zapach (użyłam cukru waniliowego)
„mleka, ile zabierze” – u mnie było to ok. 200 ml
szczypta soli

W 1/3 szklanki mleka rozpuścić drożdże z łyżeczką cukru. Odstawić na 15-30 minut.
Dodać pozostałe składniki i wyrabiać tak długo, aż ciasto zacznie odstawać od ręki – polecam użycie miksera.
Ciasto powinno być pulchne.
Przykryć ściereczką i zostawic do wyrosnięcia (zwykle zajmuje to ok 1 godziny)

Przełożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej mąką formy – w zależności od tego, jak grube lubimy ciasto, może to być tortownica lub prostokątna blacha. Należy pamietać, że ciasto bardzo rośnie i musi mieć sporo miejsca.

Na wierzch wysypujemy dowolne owoce: maliny, jagody. Ok. 200 g.

Kruszonka:

100 g mąki
50 g cukru
50 g zimnego masła
szczypta soli (na czubek noża)

Składniki kruszonki rozetrzeć w miseczce drewnianą łyżką. Posypać ciasto.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st C i piec 40-60 minut. Czas pieczenia zależy od wielkości formy – im mniejsza, tym środek ciasta dłużej się piecze. Należy drewnianym patyczkiem sprawdzić, czy nie jest surowe.
Gdyby wierzch się za bardzo rumienił, przykrywamy folią aluminiową.

Smacznego!

32
Previous Post
Next Post