Chlebek z czekoladą

Kto z nas nie pamięta kromek chleba smarowanych nutellą? Moja nutella, czy też nie nutella, była prosto z Berlina i na naszym chlebie powszednim smakowała wybornie. Może dlatego dziś mam duży sentyment do połączenia miękkiego czekoladowego kremu i pieczywa. I choć w dorosłym życiu nieczęsto robię takie kanapki, to chlebek z czekoladą zawsze jem z przyjemnością. Najlepiej jeszcze lekko ciepły, ze szklanką świeżego mleka.
Można użyć dowolnej czekolady, mleko w całości zastąpić wodą – jak kto lubi. To nie jest ciasto – nie zawiera w ogóle cukru.

Przy okazji wszystkim, którzy mają dzieci i nie zapomnieli, jak to jest być dzieckiem (albo zapomnieli i chcą sobie przypomnieć), którzy chcą się bawić, doświadczać świata przez lupę i poznawać go nie tylko przez dziurkę od klucza, polecam nowe pismo dla rodziców GaGa. Drugi numer właśnie jest w EMPIK-u. Nie znajdziecie tu rad, jak przewijać niemowlaka i lukrowanych tekstów, tysiąca reklam i chińskich gadżetów. Za to artykuły na temat tego, jak się wychowuje dzieci w Danii i jak fajnie spędzić czas na Bornholmie. Znajdziecie rekomendacje bajek i książek, które nie tylko Wasze dzieci chciałyby obejrzeć. Przeczytacie bajkę napisaną przez Manuelę Gretkowską, a także dowiecie się, dlaczego Pippi Langstrumpf była niegrzeczna.
Dużo życia w tym wszystkim. I normalności. Polecam.

Chlebek z białą i ciemną czekoladą
Zaczyn:

100 ml wody
2,5 łyżeczki drożdży instant (np. dr Oetkera)

Ciasto właściwe:
150 ml wody
100 ml mleka (można zastąpić wodą)
500 g mąki pszennej, najlepiej chlebowej
1,5 łyżeczki soli
30 g miękkiego masła
100 g białej czekolady, posiekanej
100 g gorzkiej czekolady, najlepiej 70%, posiekanej
1 jajko, rozbełtane

Wodę lekko (!) podgrzać, wymieszać z drożdżami, odstawić na 10 minut.
Dodać resztę wody, mleko, mąkę i sól. Zagnieść ciasto – używam do tego celu robota kuchennego. Trwa to ok. 5-10 minut.
Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na 1 h do wyrośnięcia.

Ciasto odgazować wbijając w nie pięść, pozwolić mu 'odpocząć’ ok. 15 minut. Dodać posiekane czekolady, jajko i masło. Uformować bochenek, który należy przełożyć do wysmarowanej masłem keksówki – moja ma długość 20 cm.
Odstawić do wyrośnięcia na 30 minut.

Piekarnik nagrzać do temp. 180 st C. Wstawić chleb i piec 45 minut.

Smacznego!

8
Previous Post
Next Post