„O chlebie”

IMG_6608

Chciałam napisać książkę przystępną, dla każdego. Taką, która przydałaby mi się wtedy, kiedy sama zaczynałam piec chleb i miałam wiele pytań i wątpliwości. Zebrałam w niej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania (przez kilka lat pisania o chlebie na blogu zauważyłam, że większość z nich się powtarzała i prędzej czy później każdy miał podobne kłopoty). Napisałam o tym, jak poszukiwałam bochenka idealnego. Jak się gubiłam w tych poszukiwaniach i o tym, jak znajdowałam ulubione smaki.

W książce są podstawowe wiadomości techniczne: o mące, o akcesoriach potrzebnych do pieczenia (w tym informacje na temat garnka żeliwnego czy glinianego). Jest rozdział poświęcony zakwasowi żytniemu: zebrałam w nim najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedziałam na nie tak, by zrozumiał nawet ten, kto nigdy nie piekł chleba. Na zdjęciach pokazałam zakwas przed i po dokarmieniu i jego odpowiednią konsystencję. Poświęciłam również miejsce na pytania, dlaczego dany chleb się nie udał, co można poprawić, by następny był taki, jak trzeba.

Jest tu 45 przepisów na różne wypieki: począwszy od bardzo łatwych na drożdżach, poprzez bardziej skomplikowane, z różnymi dodatkami oraz te na zakwasie. Jest też kilka przepisów na wykorzystanie czerstwego pieczywa, by nie zmarnować niczego, co udało nam się upiec.

Zamieściłam też bibliografię – mistrzów, dzięki którym się uczyłam.

Zdjęcia powstawały w Warszawie oraz w maleńkiej wiosce nieopodal Bullerbyn, w Szwecji. Autorem przepięknych zdjęć jest Krzysztof Kozanowski, a ja brałam udział w robieniu każdego z nich. Bardzo zależało mi na tym, by w dobie zdjęć ostro przerabianych w programach graficznych te moje były naturalne i przedstawiały wypieki takimi, jakimi one są: lekko spękane, domowe, prawdziwe. Taka też jestem ja na zdjęciach w tej książce: bez makijażu, w domowych ubraniach, potargana;) W czasach, gdzie wszyscy muszą być piękni i młodzi, chciałam, żeby moja książka i to, co w niej przedstawiam, było sobą. I mam nadzieję, że to mi się udało. Za stylizację wypieków odpowiadała Renata Prandota-Prandecka, która rozumiała mnie bez słów.

Ta książka nigdy by nie powstała w takiej formie, gdyby nie mój wydawca, Full Meal (który wydaje Magazyn Usta), który pozwolił mi na pracę w utalentowanym, pracowitym zespole, który wykazał się cierpliwością i zrozumieniem dla wszystkich moich marzeń i potrzeb.

Dziękuję Magdzie Piwowar za projekt, Kasi Bogdańskiej za ilustracje (i zrozumienie moich idei na to, jak wygląda ser na drożdżówce 😉 oraz Monice Brzywczy i Agnieszce Berlińskiej, które ze stoickim spokojem przyjmowały kolejne pomysły i kolejne zmiany, żeby było lepiej. To jest wspólna praca wielu bardzo zaangażowanych w nią osób. Dziękuję losowi, że postawił Was na mojej drodze.

I na końcu dziękuję mojej miłości, Wojtkowi, który był w czasie powstawania książki matką i ojcem, kucharzem, nianią, dostawcą. Zmywał góry naczyń i wspierał mnie w realizowaniu moich marzeń.

Mam wielką nadzieję, że książka przypadnie do gustu Wam, moim Czytelnikom. Bo dzięki Wam ten blog istnieje już 9 lat i wciąż chce mi się to robić. dziękuję <3

.IMG_6598 IMG_6599 IMG_6600 IMG_6601 IMG_6602 IMG_6604 IMG_6605 IMG_6607 IMG_6608

Wydawnictwo Full Meal 2015 160 stron, Format: 200×280 mm, wydrukowano w 2 wersjach:

– limitowana:na papierze kukurydzianym Crush Corn z linii papierów Papierowy Dizajn, w którym część celulozy zastąpiono kukurydzą. Okładka: miękka, ze skrzydełkami, na płóciennym papierze Mohawk via Linien

– na wysokiej jakości papierze offsetowym, Okładka: miękka, ze skrzydełkami, na płóciennym papierze Mohawk via Linien

Obie wersje dostępne w promocyjnej cenie: http://sklep.ustamagazyn.pl/

Na razie nie przewidujemy sprzedaży w wielkich sieciach sprzedających książki. Ich polityka sprawia, że istnienie małych wydawców dbających o jakość swoich publikacji nie miałoby sensu i racji bytu. Z czasem książka pojawi się w niewielkich, stacjonarnych księgarniach. Podobnie jak ta poprzednia, „O jabłkach”.

Zapraszam serdecznie na Święto Chleba w najbliższą sobotę, 13.06.2013 na ul. Mysiej 3 w Warszawie, gdzie w godz. 15-16.30 odbędzie się promocja książki 🙂

 

15
Previous Post
Next Post