Zaczynamy od przygotowania solanki:
w tym celu na 1 litr wody używamy 1 łyżki soli kamiennej. Sól należy rozpuścić w wodzie. Solanki powinno być tyle, by można w niej zanurzyć całą, wypatroszoną i umytą kaczkę.
Moczenie w solance zapewni kaczce odpowiednią wilgotność.
Kaczkę moczy się w solance 12-15 godzin.
Następnie należy ją osuszyć, włożyć do formy do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st C.
Czas pieczenia: 60-90 minut (w zależności od wielkości kaczki). W trakcie pieczenia należy od czasu do czasu polewać ją wytapiającym się z mięsa tłuszczem.
Do kaczki przygotowaliśmy pieczone jabłka:
Robert przekroił jabłka na pół, wydrążył, do środka włożył płatki róży w cukrze wymieszane ze świeżym tymiankiem.
Jabłka piekły się w temperaturze 180 st C przez ok. 20-30 minut.
Do tego puree ziemniaczane:
Ziemniaki były ugotowane bez soli, do miękkości. Następnie utłuczone, wymieszane z mlekiem do odpowiedniej gęstości, później masło (dowolna ilość, Robert twierdzi, że im więcej, tym lepiej), sól.
W tej wersji puree jest bez pieprzu i gałki muszkatołowej.
*Cascara z hiszpańskiego oznacza „łupinę” i jest to wysuszona, zewnętrzna warstwa owocu kawowca. Uważana była jako odpad przy produkcji kawy, jednak od kilku lat spożywana jest w postaci naparu. Jest bardzo intensywna w aromacie i ma klasyczny charakterystyczny dla siebie zapach suszonych śliwek, wiśni, rodzynek i tytoniu. Napar ma herbaciany, a czasem nawet syropowatą konsystencję, zaś w smaku przypomina rooibos, sok jabłkowy oraz kompot z wiśni i śliwek. Oprócz intensywności smaków i aromatów, cascara ma bardzo dużą zawartość kofeiny oraz antyoksydantów. Można ją pić tuż po zaparzeniu, ale również jako napój na zimno. Jej zastosowanie jest różne, może być stosowana jako zwykły napar do picia, ale także wykorzystuje się w infuzji z alkoholami np. rumem, a także jako dodatek w kuchni, np. można ją dodawać do ciast, mięs itp.
Cascarę parzymy przez 4-8 minut z 5 gramów suszu w 200 ml wody o temperaturze 90-92 stopni Celcjusza.
Można zwiększyć dozę do 12 g na 200 ml wody, wówczas cascara będzie intensywniejsza w smaku.
Jeśli chodzi o kaczkę, w solance oraz zaparzonej cascarze moczyła się ona ok. 9 h, jednak gdyby została 12-15 h, a nawet 1 dzień – przeszłaby cascarą bardziej.
Wrzuciliśmy ok. 150 g na 1,5 l.