Retro ryż

Pewnego jesiennego dnia wróciłam do domu i przypomniał mi się zapach dania z przeszłości, kiedy jako mała dziewczynka siadałam na kuchennym stołku i wypatrując przez okno gawronów kraczących wśród wysokiej topoli, czekałam na podwieczorek.
Zastanawiam się, czy gdzieś na świecie podaje się ryż w ten sposób. Owszem, jest pudding ryżowy, ale to przecież nie to samo.
Pamiętam wersje bardziej pracochłonne, z ryżem gotowanym na mleku, łączonym z tartymi jabłkami, cynamonem, rodzynkami, zapiekanym pod cienką skorupką masła i cukru. Trzeba było poczekać, aż ostygnie, a później zeskrobywało się łyżeczką zapieczone brzegi.
Była też wersja ekspresowa: gotowany ryż połączony z jabłkami i śmietaną.
Smak mojego dzieciństwa.
Wczoraj przypomniało mi się jeszcze jedno dziecięce danie: ryż z jagodami ze słoika.
Latem zbieraliśmy jagody, upychaliśmy je z cukrem w litrowych słoikach, a zimą dziadek schodził do piwnicy i przynosił na górę jagodowe kompoty, które podgrzewaliśmy i łączyliśmy z ryżem i dużą porcją bitej śmietany i cukru waniliowego.
Byłam niejadkiem, ale tych dań zjadłam niezliczone porcje.
Daleki, ciepły wiatr przyniósł zagubione wspomnienia. Niebo było różowe jak w bajce, księżyc jak cienki sierp wisiał nad miastem. A ja, zupełnie tak, jak kiedyś ktoś mi bliski, gotowałam danie, którego nie jadłam całe wieki. I kiedy zaczęłam, nie mogłam przestać.
Poniżej podaję nową wersję tego, co kiedyś tak bardzo mi smakowało. Urozmaicony klasyk wyciągnięty z czeluści wspomnień.

Ryż z ciepłymi jagodami i kruszonką

200 g jagód (o tej porze roku korzystam z mrożonych owoców)
100 g drylowanych wiśni (jw), opcjonalnie
2-3 łyżki cukru trzcinowego

Kruszonka:

50 g miękkiego masła
50 g mąki
50 g drobnego cukru (najlepiej brązowego)
2 łyżki płatków migdałów (opcjonalnie)

ok. 2 szklanek ugotowanego, ciepłego ryżu

Ceramiczną formę (moja jest kwadratem o boku ok. 25 cm) posmarować delikatnie masłem. Wsypać owoce wymieszane z cukrem.
Składniki kruszonki (oprócz migdałów) wymieszać w miseczce – łyżką lub palcami, aż utworzą się grudki. Posypać owoce kruszonką i migdałami. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 st C i piec ok. 30 minut – owoce puszczą dużo soku, ale nie należy się tym przejmować, tak ma być.
Ugotowany ryż przełożyć do miseczek, połączyć z owocami z kruszonką, na wierzchu położyć łyżkę śmietany.

Smacznego!

 

23
Previous Post
Next Post