Coco au Miel i Moulin de la Vierge.

Przepis na te malutkie babeczki pochodzi z francuskiej piekarni Moulin de La Vierge.
Jej założyciel, Basile Kamir, w latach siedemdziesiątych był dziennikarzem, ale również przyjacielem Richarda Bransona. Tym, którzy nie znają tego nazwiska wspomnę tylko, że jest on założycielem fimy Virgin – dzisiejszego giganta, który zaczynał od sprzedawania płyt z muzyką w budce telefonicznej. Branson i jego życie są wyjątkowo ciekawe, powiedziałabym nawet, że sama chciałabym być Richardem Bransonem;) ale nie o tym dziś będę pisać.
Wracając do Basile – w owym czasie zajął się organizowaniem koncertów i promowaniem nowych wykonawców wydających płyty w Virgin Records. Szukał on dla siebie niedrogiego biura w Paryżu i natknął się na obiekt, który nie mógł znaleźć chętnego do wynajmu – starą piekarnię.
Basile wprowadził się do maleńkiego sklepiku, wstawił tam kilka starych fryzjerskich krzeseł, by klienci mogli usiąść i posłuchać muzyki.
Nieco później przyjaciele zasugerowali mu, że byłoby super móc kupić u niego… chleb. Niewiele myśląc, Basile postanowił podjąć współpracę z najsławniejszym paryskim piekarzem, Lionelem Poilâne, lecz ten stwierdził, iż hipisowskie środowisko nie wpłynie korzystnie na wizerunek jego marki i odmówił.
Basile Kamir nie należał do ludzi, którzy łatwo się poddają. Zrezygnował ze świata muzyki pop i zajął się piekarnią. Odnowił ją, zatrudnił doświadczonego piekarza, który potrafił ręcznie wyrabiać chleby w starym stylu i otworzył Moulin de la Vierge, nazwę zapożyczając z młyna położonego w południowo-centralnej Francji, skąd pochodzi rodzina Basile.
Przez kolejnych siedem lat, Basile, ramię w ramię z piekarzem, poznawał tajniki prawdziwego chleba. Dziś wyrabiane przez niego pieczywo i ciasteczka należą do najlepszych w Paryżu.
Jego tajemnicą jest pieczenie w jednym z najstarszych paryskich pieców opalanych drewnem i używanie składników najwyższej jakości.
Przedstawiam dzisiaj ciasteczka upieczone według przepisu Basile Kamir’a. Dla wszystkich miłośników batonika Bounty.

Coco au Miel
10 sztuk

310 ml mleka
1 i 1/4 łyżeczki miodu
230 g wiórków kokosowych
125 g cukru
70 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy (opcjonalnie)
2 duże jajka, rozbełtane

Mleko z miodem zagotować. Zdjąć z ognia i odstawić.
Piekarnik nagrzać do 200 st C. Formę mufinkową wyłożyć papilotkami.
Wiórki, mąkę, cukier, proszek do pieczenia i cukier waniliowy wsypać do miski i dokładnie wymieszać. Ciągle mieszając wlewać najpierw mleko, następnie jajka.
Masa będzie dość płynna. Wlać ją do zagłębień formy i wstawić do piekarnika na 25-30 minut.

Smacznego!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii francuskiej rodziny piekarzy Poilâne, zapraszam tutaj.

15
Previous Post
Next Post