Chleb orkiszowy na miodzie (doskonały!)

Orkisz był zbożem znanym naszym przodkom, zwłaszcza w Średniowieczu. W Starożytności był posiłkiem gladiatorów ;-)
Jest spokrewniony z pszenicą i pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej.
Moda na orkisz przyszła wraz z tłumaczeniami dzieł uczonej świętej Hildegardy z Bingen, która żyła w XII wieku. Twierdziła ona, że jest on najzdrowszym ze wszystkich dostępnych zbóż. Wystarczy wspomnieć, że w przeciwieństwie do innych zbóż, nie jest poddawany działaniu pestycydów i innych chemikaliów, ponieważ jest przechowywany w grubych łupinach, w których dojrzewa i które chronią ziarno przed insektami i zanieczyszczeniami.
Jego ziarno zawiera duże ilości białka (13-17%), błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym bardzo cenny dla zdrowia kwas linolenowy), węglowodanów oraz witamin A, E i D.
Ponadto zawiera więcej cynku, miedzi i selenu oraz witamin niż ziarno pszenicy chlebowej. Orkisz ma łagodny, lekko orzechowy smak i jest łatwostrawny. Staje się modny, gdyż jest zdrowy.
Dodam tylko, że bardzo często ludzie wykazujący alergię i nietolerancję na pszenicę, dobrze tolerują orkisz*. A zatem – do dzieła!

Chleb, który przedstawiam, jest prosty do wykonania i bardzo smaczny. Należy pamiętać jednak o tym, by 12-24 godziny przed planowanym pieczeniem zrobić zaczyn według podanego niżej przepisu. Później właściwie sam się robi :)
Staram się (sic!;-) nie popadać w zachwyt nad chlebami, ale ten jest… nieziemski. Polecam Wam gorąco, to chleb, który pasuje do wszystkiego. Ma delikatny miąższ charakterystyczny dla chlebów pszennych, chrupiącą skórkę i regularne dziurki.
I co dla mnie najważniejsze – zdrowy, nie znaczy niedobry, jak to często bywa w przypadku pieczywa tzw. „eko”.
Dokładną relację ze zdjęciami znajdziecie dziś w Pracowni Wypieków. Zapraszam.
*Na podstawie: m.in. „Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford

Chleb orkiszowy z miodem
Spelt bread with honey

Zaczyn:
50 g zakwasu żytniego
75 g mąki orkiszowej
100 g wody

Odstawić na 12-24 h

Następnie dodać:
275 g wody
30 g miodu
500 g mąki orkiszowej
1 łyżeczka drożdży suszonych instant
1,5 łyżeczki (10 g) soli morskiej

Składniki zaczynu wymieszać ze składnikami na ciasto. Można zagniatać ręcznie (10-15 minut)lub mikserem (6-7 minut). Zagniatamy do czasu, aż ciasto będzie gładkie.
Miskę przykrywamy przezroczystą folią i odstawiamy do fermentacji na ok. 2 godziny. Ciasto powinno podwoić swoją objętość – od tego uzależniamy czas fermentacji. Zdarza się, że trwa ona krócej, innym razem – dłużej, do 3 godzin.

Keksówkę o długości 25 cm smarujemy olejem i wysypujemy otrębami (żytnimi lub orkiszowymi). Przekładamy do niej wyrośnięte ciasto i ponownie przykrywamy folią lub ściereczką.
(Można też zamiast pieczenia w keksówce, uformować okrągły bochenek i przełożyć go do wyrośnięcia do koszyczka wysypanego mąką.)
Odstawiamy do wyrośnięcia na 1-1,5 godziny. Ciasto powinno wypełnić całą formę.

Piekarnik nagrzewamy do 230 st C.
Wstawiamy chleb. Po 10 minutach zmniejszamy do 200 st C i dopiekamy kolejne 30 minut.

Po upieczeniu chleb wyjmujemy i przed krojeniem pozwalamy mu zupełnie ostygnąć.

Smacznego!

48
Previous Post
Next Post