Szarlotka sypana

..prawdopodobnie najłatwiejszy przepis na ciasto. Chyba nie ma tu czegoś, co można zepsuć, czynności, którą trudno wykonać. Nie ma trudnodostępnych składników. Jest to popularny kiedyś przepis, ktory znalazłam wertując mój zeszyt, o którym wspominałam w poprzednim wpisie.

To ciasto kojarzy mi się ze szkolnymi latami. Przyjaźniami, które były i bezpowrotnie minęły. Ludźmi, którzy istnieli wtedy i tymi, którzy dziś są kimś zupełnie innym.

Szarlotka sypana była kiedyś jednym z ulubionych ciast nastolatek. Sama piekłam ją co najmniej kilka razy na lekcjach ZPT. Kto z Was pamięta specjalne klasy wyposażone w piekarniki i kuchenne ściereczki? Pod koniec lekcji na tablicy nauczycielka pisała rzeczy, które trzeba było przynieść na następną lekcję. Czasem były to nici i druty, innym razem jakieś drewniane deszczułki potrzebne do wykonania karmnika. Miałam w klasie prawdziwe mistrzynie drutów i szydełek – niektóre potrafiły przez cały semestr robić sweter z anitexu. Ach, jak podziwiałam ich cierpliwość, której mi wystarczało jedynie na ściągacz albo rękawiczki. Może dlatego tak lubię piec. I lubiłam wtedy. Pieczenie nie wymagało aż tak wielkiego poświęcenia, a efekt był natychmiastowy, bo testowałyśmy przepisy, które po prostu zawsze wychodziły.
Tak jak dzisiaj.

Szarlotka sypana

Po 1 szklance: mąki, kaszy manny, cukru
cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
pół kostki masła
1-2 kg jabłek – obranych i startych na tarce o grubych oczkach

Suche składniki wymieszać w misce.

Tortownicę wysmarować masłem. Na spód wysypac troche suchych składników. Na to warstwę jabłek, potem warstwę suchych składników i tak do wyczerpania składników. Wierzchnią warstwą powinna być ta z suchej mieszanki.
Na wierzch na tarce o grubych oczkach zetrzeć masło.
Tortownicę owinąć folią aluminiową po to, by w razie czego masło nie wypływało spodem lub wstawić do innej blaszki.
Piekarnik nagrzać do 180 st C.
Wstawić szarlotkę i piec 50-60 minut.

Przed wyjęciem z tortownicy dokładnie ostudzić.

Smacznego!

31
Previous Post
Next Post