Pan Teleranek

Wczoraj spieszyłam się na kolację ze znajomym. Wskoczyłam do taksówki i rozpoczęłam z kierowcą pogawędkę, jaką zwykle prowadzę w takiej sytuacji. Trochę sobie ponarzekaliśmy, trochę się pośmialiśmy i nagle zrobiło się smutno, bo pan opowiedział mi, że po dwudziestu pięciu latach zwolniono go z pracy, zatrudnił się jako taksówkarz i od pięciu tygodni próbuje zgłębić topografię Warszawy.
– Ach, przykro o tym słyszeć. A można wiedzieć, w jakiej branży pan pracował?
– Tak, prowadziłem dla pani Teleranek – mówiąc to, wyciągnął w moją stronę plik zdjęć z czasów, w których kochałam się w Krzysiu Antkowiaku.
Tym sposobem zostałam przewieziona taksówką przez kultową postać mego dzieciństwa i dzierżąc w dłoni zdjęcie z autografem, w miłym nastroju udałam się na kolację.

Ale o kolacji i restauracji innym razem.

Ponieważ niemal codziennie spotykam się z pytaniami o jak najłatwiejsze ciasto, ale bez miksera, dużej kuchni, „no i żeby było naprawdę szybko”, podaję dziś przepis na coś, czego przygotowanie zajmie mniej niż wyskoczenie do pobliskiej (i tak zapewne niedobrej;), cukierni. Rzadko korzystam w kuchni z gotowców, ale mam kilka produktów, które zawsze trzymam na czarną godzinę. Na chwilę kompletnego braku czasu albo lenistwa. Jednym z nich jest ciasto francuskie. Staram się, by było przygotowane na maśle (takie ma np. Blikle), ale jeśli nie uda mi się zdobyć takiego, biorę (prawie) każde, jakie znajdę. To obowiązkowy asortyment w moim domu ponieważ z niego, dosłownie w 15 minut można zrobić słodką lub wytrawną przekąskę, deser, a nawet obiad.

A że sezon na śliwki został oficjalnie rozpoczęty, postanowiłam upiec kwadraty ze śliwkami. Łatwe, szybkie i bezproblemowe. Z minimalną ilością składników. Jeśli ktoś ma czas, ochotę i potrzebę, może skorzystać z tego przepisu na ciasto francuskie. Jeśli nie, proponuję gotowe ciasto dostępne w większych sklepach.


Kwadraty ze śliwkami

Ciasto francuskie, gotowe lub przygotowane wg tego przepisu
ok. 300 g śliwek
1 żółtko wymieszane z 1 łyżeczką wody
cukier do posypania

Ciasto rozwijamy i układamy na dużej blasze. Radełkiem lub ostrym nożem kroimy ciasto na kwadraty.
Smarujemy je żółtkiem z wodą.
Śliwki pestkujemy i w zależnosci od wielkości, kroimy na połówki lub ćwiartki. Układamy na kwadratach przekrojoną stroną do góry.
Posypujemy cukrem.
Piekarnik nagrzewamy do 190 st C.
Pieczemy ok. 15-20 minut – kwadraty powinny być równomiernie zrumienione.

Posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!

9
Previous Post
Next Post