Łatwy chleb z orzechami włoskimi

Zawsze, kiedy ktoś pyta mnie o pieczenie chleba, a ja przekonuję, że to bardzo łatwe widzę, że w chwili, kiedy zaczynam opowiadać o zakwasie, że to prościzna, że właściwie sam się robi, że mogę się nim podzielić, prawie wszyscy, którzy z entuzjazmem podchodzili do idei upieczenia własnego bochenka, mają niepewne miny.
Istnieje błędne przekonanie, że to niesamowicie żmudna i trudna praca, no a w każdym razie, że się „nie opłaca, bo u mnie w sklepiku mają wspaniały chleb na zakwasie.” Z Radzymina, dodają niektórzy. Przyznam, że zanim nie zaczęłam sama piec, też ulegałam złudzeniu, że chleby ze sklepu, a zwłaszcza ten z Radzymina, kupowany na wagę, są wspaniałe. Dziś już wiem, że to nieprawda. Chleby sprzedawane jako staropolskie, razowe ekologiczne na pełnej mące moim zdaniem są gliniaste i się kruszą. Jakby były niedopieczone. I przyznam, że chetniej jem swój własny chleb sprzed tygodnia niż świeży ze sklepu na dole. I jestem pewna, że każdy, kto upiecze przynajmniej kilka razy, by znaleźć smak, który mu najbardziej odpowiada, podzieli moje zdanie.

Dzis bardzo łatwy chleb bez zakwasu. Z dodatkiem pełnoziarnistej mąki pszennej i orzechów wloskich. Idealnie współgra z serami.

Chleb orzechowy

350 g mąki pszennej pełnoziarnistej (razowej lub graham)
150 g mąki pszennej np. typ 850 lub 500 lub dowolnej
1,5 łyżeczki soli
1,5 łyżeczki drożdży suszonych instant, np dr Oetkera
40 g miękkiego masła
60 ml oleju z orzechów włoskich (lub oliwy)
300 ml wody
150 g drobno pokrojonych orzechów włoskich

Wszystkie składniki oprócz orzechów wrzucić do miski i rękoma lub mikserem wyrobić ciasto przez 4 minuty.
Następnie przełożyć na wysypaną mąką stolnicę i rękami wyrabiać kolejne 5 minut. Z ciasta uformować kulę, przełożyć ją do miski, przykrć ściereczką i zostawić do wyrośniecia na 1 godzinę.
Wyjąć ciasto, lekko rozpłaszczyć na stolnicy, dodać orzechy, lekko zagnieść. Uformować bochenek lub kulę. Blachę z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć na nim bochenek. Oprószyc mąką i zostawic do wyrośniecia na ok. 1 h. Ciasto powinno urosnąć o ok. 50% swojej objętości.
Piekarnik nagrzać do temperatury 220 st C.
Wstawić chleb i piec 30 minut.
Wyjąć na kuchenną kratkę i ostudzić.
Smacznego!

9
Previous Post
Next Post