Inspiracją do przygotowania dzisiejszego przepisu na sernik jest Święto Toruńskiego Piernika, które odbędzie się w najbliższy weekend 11-12 sierpnia w Toruniu.
Pierniki wyrabiane są od około 700 lat. W 1751 roku Gustav Weese otworzył w Toruniu fabrykę pierników, która istnieje dziś jako Fabryka Cukiernicza Kopernik. W budynku po dawnej manufakturze w 2015 roku otwarto Muzeum Toruńskiego Piernika.
Do mojego przepisu na sernik wybrałam lukrowane serduszka, które jako pierwsze przychodzą mi na myśl, kiedy myślę o piernikach. Całość robi się naprawdę błyskawiczne, choć ważne jest, żeby po upieczeniu i ostudzeniu schłodzić sernik w lodówce przez kilka godzin. Wierzch można polukrować, polać czekoladą lub karmelem (ja zrobiłam prosty karmel z cukru i mascarpone). Można też upiec go w foremce do muffinów i zrobić mini-serniczki.
Przepis przygotowałam we współpracy z Fabryką Cukierniczą Kopernik, która jest organizatorem weekendowego święta i która udostępniła mi wszystkie produkowane przez siebie pierniczki, z których wybrałam lukrowane serduszka.
Przygotowanie sernika krok po kroku
Sernik piernikowy
Przepis na okrągłą tortownicę 24-28 cm
Składniki
- 2 opakowania (po 144 g) Serduszka Toruńskie Lukrowane (mogą też być pierniki nieoblane niczym, golaski, np. Katarzynki)
- 60 g masła, stopionego i ostudzonego
- 700 g twarogu (najlepszy będzie zwykły wiejski twaróg, nie z wiaderka)
- 200 g śmietany 18% (ważne, żeby nie była zbyt kwaśna)
- 150 g cukru trzcinowego (można zastąpić zwykłym cukrem)
- 3 jajka
Przepis
- Formę okrągłą o średnicy 24-28 cm (jeśli użyjemy formy większej, sernik będzie niższy), wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 160 st C.
- Opakowanie pierniczków (144 g) Serduszek Toruńskich Lukrowanych wsypać do malaksera i miksować tak długo, aż powstaną okruchy (całość powinna przypominać konsystencją bułkę tartą). Dodać masło, jeszcze chwilę miksować, aż składniki się połączą.
- Przełożyć masę do tortownicy i dokładnie ugnieść (ten sernik nie ma brzegu z ciasta, wystarczy więc dokładnie wylepić spód formy, bez brzegów).
- Drugie opakowanie pierników zmiksować w malakserze do takiej samej konsystencji jak w przypadku spodu. Dodać rozkruszony ser i miksować, aż masa będzie gładka, stopniowo dodając śmietanę. Następnie dodajemy cukier i pod koniec miksowania po jednym jajku. Dobrze zmiksowana masa będzie raczej płynna.
- Wlać masę na spód, wstawić do piekarnika i piec 45-60 minut. Sernik jest upieczony, jeśli brzegi są ścięte, a środek lekko się rusza.