Elizabeth, jej ogród (i chleb z cukrem)

„Jaka byłam szczęśliwa!
Nigdy nie przeżyłam tak wspaniałych chwil od czasu, gdy będąc jeszcze zbyt mała na naukę, z kromką chleba posypaną cukrem na drugie śniadanie, zostałam wysłana na trawnik gęsto porośnięty mleczem i stokrotkami. Cukier na chlebie z masłem stracił już swój czar, ale dmuchawce i stokrotki kocham jeszcze namiętniej niż wtedy i nigdy nie pozwoliłabym, by wszystkie zostały skoszone, gdybym nie miała pewności, że wkrótce znowu odchylą swoje twarzyczki do góry, tak samo zuchwale jak wcześniej.”*

Mieć 25 lat w 1891 roku i nie mieć męża, to znaczy być starą panną.
Kiedy na horyzoncie pojawia się starszy, owdowiały niemiecki hrabia i prosi o rękę, to jest to jak wybawienie. Ale hrabia chce żony, która rodzi synów i jest posłuszna mężowi. Z dala od dawnych przyjaciół, angielska żona czuje się nieszczęśliwa i samotna.
Po pięciu latach małżeństwo przenosi się na pomorską wieś, do wsi Nassenheide.
I tu, wśród bujnego, pięknego ogrodu, kobieta rozkwita. Pisze swoją pierwszą powieść o urokach życia na wsi i uprawie ogrodu, podpisuje ją tylko imieniem i wysyła do londyńskiego wydawnictwa Macmillan. Pierwszy nakład rozchodzi się jak ciepłe bułeczki, potem są kolejne.
Elizabeth pisze następne książki, rozwodzi się z mężem, poznaje kolejnego, w międzyczasie prowadząc intelektualne dysputy z młodymi pisarzami.
Wyjeżdża do Szwajcarii, potem w Prowansji, ale myślami wciąż wraca do pięknego ogrodu, który założyła na Pomorzu. Kiedy odwiedza go ponownie w 1925 roku, nie ma śladu po tym, co zapamiętała.
Dziś, dawne Nassenheide, nosi nazwę Rzędziny, a to, co w nich pozostało z czasów Elizabeth to stara szkoła, chaty mieszkańców, mury starej gorzelni. Fragment schodów i odnowiony park. Może warto się tam wybrać?
Książka dla fanów twórczości pierwszej książki Frances Mayes.
Prawdziwa i urocza. Polecam gorąco!

P.S. Lubiliście chleb z cukrem? :-)

*”Elizabeth i jej ogród”
Elizabeth von Arnim
wyd. MG 2011
tłum. E. Bruska i B. M. Lemańczyk
cena: 34,90 zł

48
Previous Post
Next Post