10 najpiękniejszych książek kucharskich AD 2010. Część 1

Na świecie organizowane są przeróżne rankingi książek kucharskich. Obserwuję przede wszystkim te anglojęzyczne, takie jak James Beard Foundation Awards, gdyż właśnie te książki leżą w zakresie moich zainteresowań.
Najczęściej zupełnie z tymi rankingami się nie zgadzam.
Często wygrywają książki, które dla mnie są przereklamowane, pisane dla masowego odbiorcy. Zdarzyło mi się kupić kilka zwycięskich pozycji, a później byłam nimi rozczarowana.
Dlatego w tym roku, niezależnie od wszystkich innych rankingów, przygotowałam zestawienie najpiękniejszych książek kucharskich wydanych w 2010 roku.
Nie umiem uzależniać się na długo. Niczego nie zbieram, niczego nie kolekcjonuję. Rzeczy przychodzą i odchodzą. Za wyjątkiem jednego: książek. Uzależnienia nieuleczalnego, bo chorowałam na nie już wtedy, kiedy wisiałam na ladzie kiosku, w którym kioskarka odkładała mi do teczki Misia i Płomyczek. A zatem o książkach, które czytam i oglądam, takich, których nie umiałam odłożyć na półkę.
A ponieważ jest to bardzo, bardzo długi post, podzielę go na dwie części. Dziś zapraszam na pierwszą.
Mam nadzieję, że ten post ucieszy te osoby, które piszą do mnie z prośbą o rekomendacje książek anglojęzycznych. Zwłaszcza w czasach, kiedy angielski Amazon oferuje bezpłatną wysyłkę do Polski, a wiele z tych książek (o ile nie większość) jest w cenie przeciętnej, często słabej polskiej książki.
Regali Golosi 
Sigrid Verbert
Sigrid znana jest wielu blogowiczom, bo od kilku lat prowadzi bloga Cavoletto di bruxelles. Jest mieszkającą we Włoszech Belgijką, a Regali Golosi czyli Prezenty dla Smakoszy są jej kolejną książką, którą kupiłam trochę przez przypadek, spacerując uliczkami Bolzano. Wyróżniała się na tle innych lektur – jest starannie zaprojektowana, pięknie wydana i spójna. Ma piękne, czyste zdjęcia, czytelną typografię i bardzo przypomina książki australijskiej guru kulinarnej Donny Hay, której styl rozpoznawany jest na całym świecie. Ale książki Donny Hay stanowią tu tylko projektową inspirację.
Książka przedstawia pomysły na słodkie i wytrawne podarunki – ciasteczka, aromatyzowaną sól, marmolady,  syropy do sera czy smarowidła do chleba. Autorka pokazuje, w jaki sposób można je pięknie zapakować: jest tu nawet wzór pudełka, który można przerysować i złożyć. Niezwykle inspirująca i dopracowana w najdrobniejszym szczególe.
Na razie tylko w języku włoskim.
Quay
Noma
To dwie książki pochodzące z dwóch różnych restauracji : Noma znajduje się w Danii, Quay w Australii. Obie znajdują się na liście pięćdziesięciu najlepszych restauracji świata, przy czym Noma zajmuje na niej pierwsze miejsce.
Nie wiem, która z książek jest piękniejsza, ale wiem, że wśród kilkuset, jakie posiadam, te zajmują ex aequo pierwszą pozycję. Od razu zaznaczę: to nie są książki do gotowania, raczej do podziwiania i inspiracji. Wydane na kilku rodzajach papieru, w twardej oprawie i w dużym formacie, zawierają przepisy i zdjęcia dań z restauracji i wiele zdjęć przyrody i ludzi. Zarówno koncept, jak i realizacja są nowatorskie, dopracowane i idealne na prezent dla kogoś, kto interesuje się nowoczesną kuchnią.


At Elizabeth David’s Table
Elizabeth David

To nazwisko dobrze znane w Anglii. Elizabeth była tu pewnie mniej więcej kimś takim jak Julia Child dla Amerykanów. W powojennej Wielkiej Brytanii wprowadzała do diety dania i produkty kuchni środziemnomorskiej, pisała książki kucharskie, a przy przepisach wskazywała na ich historyczny kontekst. Jej pierwsza książka poświęcona kuchni włoskiej, którą napisała po ośmiomiesięcznej wyprawie do Włoch zawierała przepisy na dania, których składników próżno było szukać w ówczesnych angielskich sklepach.
Ta książka zawiera jej najlepsze przepisy i po raz pierwszy jej dania zostały sfotografowane, w dodatku nie przez byle kogo, a nadwornego fotografa Jamiego Olivera, Davida Loftusa. Bezpretensjonalne, domowe gotowanie, matowy papier, twarda oprawa i dużo przepisów.
So French
Dany Chouet

To przepiękna książka o życiu pewnej pani, która w latach siedemdziesiątych otworzyła w Australii restauracje serwujące kuchnię francuską, by po latach przenieść się do Francji. Jeśli kochacie klasyczne francuskie wnętrza, rustykalną kuchnię i historie rodzinne, ta książka z pewnością przypadnie Wam do gustu. Jest pięknie wydana: na matowym papierze, zawiera wiele zdjęć autorki, ukazując ją począwszy od lat, kiedy była małą dziewczynką aż po dzisiejsze czasy. Pokazuje otoczenie, w którym dojrzewała i które ją ukształtowało.
A przepisy? Zupa czosnkowo-cebulowa, łosoś z puree z czarnych oliwek, podany z duszonymi szalotkami, ciasto czekoladowo-pomarańczowe z orzechami włoskimi…
Ta książka to piękne ukoronowanie kulinarnej pasji. Prawdziwa i klimatyczna.
Tender Vol II
Nigel Slater

Jeśli ktoś (jak ja) lubi czytać książki kucharskie, Nigel Slater jest kimś, kto na pewno pisze dla niego. Jest bez wątpienia kulinarnym pisarzem, a to, co wydaje jest solidne i kompletne.
Tender vol II to książka o owocach.
Mamy w domu jabłka, otwieramy rozdział im poświęcony i możemy poczytać o ich uprawie i skorzystać z wielu poświęconym im przepisom. Ja zwłaszcza lubię uwagi na temat tego, z czym można zestawić dany owoc. Jabłko? Pasuje do bulwy kopru włoskiego, cynamonu, miodu, brandy, sera, szałwi. I nie tylko.
Książka ma ponad 1200 stron, zilustrowana jest fotografiami jednego z najzdolniejszych fotografów, Jonathana Lovekina. Poprzednia książka tego duetu, Tender Volume I była poświęcona warzywom.
Muszę jednak lojalnie uprzedzić tych, którzy w książkach kucharskich szukają wielu zdjęć, że przy tej ilości przepisów, fotografii jest raczej mało.

Cd: Najpiękniejsze książki kulinarne AD 2011 część 2.

Zdjęcia pochodzą ze stron: Amazon.co.uk. Amazon.it, murdochbooks.com.au

31
Previous Post
Next Post