O ciekawej książce i bułeczkiMam słabość do dwudziestolecia międzywojennego. Klimat ówczesnych uliczek, zaułków, kawiarenek, spotkań cyganerii, jest czymś, o czym mogłabym słuchać nieustannie.
Rzadko jednak czytam pamiętniki. Nudzą mnie opisy, listy kierowane do innych. I o ile kiedyś próbowałam zanurzać się w tego typu zwierzeniach, dziś po prostu daję sobie z nimi spokój. List jest czymś tak intymnym, że czytanie go przez kogoś trzeciego, bez znajomości kontekstu, poprzednich spotkań i niedomówień, nie ma dla mnie większego sensu.
Jednak ostatnio w księgarni wpadła mi w ręce książka, która jest pewnego rodzaju pamiętnikiem. Pełnym zwierzeń na temat autorki i jej bliskich. I muszę przyznać, że nie mogłam się jej oprzeć!
Z pamiętnika niemłodej już mężatki* Magdaleny Samozwaniec, to wydana w ubiegłym roku książka, której rękopis odnaleziono przez przypadek po ponad trzydziestu latach od śmierci autorki.
Napisana z humorem i dystansem do siebie, opisująca dawny Kraków, bez zbędnej nostalgii i zupełnie szczerze, ale przede wszystkim opowiadająca o losach niezwykłej rodziny Kossaków – Magdalena była córką Wojciecha, „słynnego malarza koni”, jej siostra Lilka, to poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. To nie jest pean a cześć jej rodziny, a dowcipna i z humorem przedstawiona historia jej losów.
Naprawdę warto zajrzeć do tej książki!

A tymczasem uciekam na upragniony weekend, pozostawiając Wam w Pracowni Wypieków przepis na bułeczki z pieczarkami.
Kiedyś podawałam już recepturę na coś podobnego, którą można znaleźć tutaj. Tamte wypieki były bardziej zwyczajne, codzienne. Te są bardziej… jak by to powiedzieć… luksusowe 😉 Żartuję oczywiście. Ale warto spróbować.
Poszłam trochę za ciosem, na fali mojego umiłowania bucht, które mogę jeść zawsze i wszędzie.
Polecam!

P.S. A gdyby komuś było mało, na deser zostawiam jeszcze jedną bułkę (znowu bułkę! czy ona naprawdę nic innego nie je?!).
Z najnowszej, jeszcze ciepłej książki Jamiego O, pt „Jamie does”.

Miłego weekendu!

*„Z pamiętnika niemłodej już mężatki”
Magdalena Samozwaniec
Wydawnictwo: W.A.B.
Cena: ok. 39 PLN

25
Previous Post
Next Post