Krajanka piernikowo-czekoladowa z rumowym lukrem.

Z początkiem października w sklepach pojawiły się świąteczne akcenty.
Mam wrażenie, że co roku ten dzień przesuwa się bliżej lata i niedługo się okaże, że idąc pierwszego września do szkoły, dzieci będą widzieć dookoła zapowiedź świąt.
Ale są też plusy.
Kiedyś październik i listopad kojarzyły mi się z chandrą, deszczem, szarością, światłem, którego brakowało. Czekało się na jakiś przełom, zmiany i nadzieje i wtedy przychodziły święta. A po świętach styczeń, kiedy to dni stawały się minimalnie dłuższe. I mogło być już tylko lepiej.
Jedni lubią święta, inni nie.
Jeśli myślę o maratonie po sklepach w poszukiwaniu prezentów, kolejkami po mleko w spożywczym, w którym wszyscy inni mają kosze wypełnione po brzegi żeby niczego nie zabrakło, to chciałabym wyjechać jak najszybciej i o tym nie myśleć.
Spędzałam już Boże Narodzenie w ciepłym kraju, na Sri Lance, kiedy podczas upału widziałam i świętego Mikołaja, i choinki, i nawet Wigilię dla tych, dla których było to ważne.
I to jednak nie dla mnie.
Niektórzy mówią Nie lubię świąt, bo nic innego się wtedy nie robi, tylko je.
Ja sobie celebruję co roku to samo, obejrzę (może…) Samych Swoich po raz nie wiem, który. I będę myśleć o tych, którzy odeszli, którzy tego dnia zawsze mówili obyśmy za rok spotkali się w tym samym gronie.
Więc kiedy idę po mleko i widzę świąteczne talerze w sklepie, a oczami wyobraźni choinkę, której wystawienia nie mogą się doczekać sprzedawcy, to przestaję w tym dostrzegać wieczną chęć zysku i sprzedania wszystkiego na prezenty.
Mam wtedy potrzebę przybliżenia sobie tych świąt, namiastki zimy, ciepłego ciasta, choćby trochę zwiastującego coś lepszego niż brodzenie w kaloszach po ulicach.


Kto nie lubi krajanki? Ciepły zapach piernika i rumowy likier to coś dla mnie. Zwłaszcza dziś. I na święta też. Dla dzieci można zrobić wersję z lukrem cytrynowym, zastępując rum sokiem świeżo wyciśniętym z cytryny.

Krajanka piernikowo-czekoladowa z rumowym lukrem

Ciasto:

100 g miękkiego masła
3 jajka, białka i żółtka osobno
100 g drobnego cukru
100 g ciemnej czekolady 70% rozpuszczonej i ostudzonej
2-3 łyżeczki przyprawy do piernika
80 g mąki
80 g mielonych orzechów (można też bardzo drobno posiekać)
30 g skórki pomarańczowej (opcjonalnie)

Masło utrzeć z 50 g cukru, dodać żółtka i czekoladę.
Mąkę wymieszać z orzechami i przyprawą do piernika.
Białka utrzeć na sztywną pianę, dodawać powoli cukier i miksować do czasu aż piana połączy się z cukrem i będzie lśniąca.
Do masła dodawać na zmianę mąkę i pianę z białek oraz skórkę pomarańczową, wymieszać łyżką.
Formę do pieczenia (20 x 33 cm) wysmarować masłem i wysypać mąką.
Wlać ciasto.
Piekarnik nagrzać do 200 st C. Wstawić blachę i piec 20 minut.
Ostudzić w formie. Pokroić na kwadraty. Kiedy ostygnie, polukrować:

Lukier:
100 g cukru pudru
30 g rumu

Cukier puder wymieszać dokładnie z rumem (można przy użyciu łyżki lub mikserem).

19
Previous Post
Next Post