Śniadanie i chlebek z rodzynkami

Wiem, jak to jest, kiedy budzimy się rano w pierwszy dzień świąt i mamy ochotę na śniadanie, które nie ma nic wspólnego z daniami z kolacji wigilijnej.
Gordon Ramsay 25.XII jada bajgle z wędzonym łososiem.
Ja zjem kilka stostowanych kromek chlebka rodzynkowo-cynamonowego, posmarowanego masłem i odrobiną pomarańczowej marmolady. I wypiję szklankę mleka. Na dobry początek dnia. Tuż przed spacerem.
Ten chlebek przypomina w smaku chleb turecki z rodzynkami. Nie jest słodki, ani puszysty. Pasuje zarówno do marmolady, jak i kawałka sera.


Chlebek cynamonowo-rodzynkowy
Raisin and cinnamon loaf

300 g mąki pszennej
75 g mąki żytniej
25 g mąki pszennej razowej
1 łyżeczka soli morskiej
1/2 łyżeczki cynamonu
150 g zakwasu żytniego, dokarmionego poprzedniego dnia
200 g wody
50 g oliwy z oliwek
3 łyżeczki suszonych drożdży instant
25 g miodu
200 g rodzynek

W pierwszej misce wymieszać mąki, sól i cynamon. W drugiej wymieszać zakwas, wodę, oliwę, drożdże i rodzynki. Połączyć suche składniki z mokrymi. Nie miksujemy, mieszamy drewnianą łyżką lub zagniatamy ręcznie. Miskę myjemy i delikatnie natłuszczamy oliwą. Ciasto zagniatamy w kulę, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie ponownie lekko zagniatamy (przez minutę), znowu odstawiamy na 10 minut. zagniatamy jeszcze raz. Kulę wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę.

Po godzinie wyjmujemy ciasto na blat opróczony mąką. Formujemy z niego kulę, następnie w jej środku robimy otwór. Przekładamy na ściereczke oprószoną mąką. Jeden róg ściereczki przeciągamy przez środek kuli tak, by podczas wyrastania, wewnetrzna część ciasta nie skleiła się.
Przykrywamy ściereczką, odstawiamy na 2 h do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzewamy do 210 st C.
Wyrośnięty wieniec nacinamy ostrym nożem dookoła na głębokość 5 mm. Spryskujemy wodą i wstawiamy do piekarnika na 10 minut. Zmniejszamy temparaturę do 180 st C i dopiekamy kolejne 30-40 minut.
Upieczony wieniec, popukany od spodu powinien wydawać głuchy odgłos.

Instrukcję zdjęciową, jak krok po kroku wykonać chlebek, umieściłam w Pracowni Wypieków

Smacznego!
/Źródło: zmodyfikowany przepis Dana Leparda/

6
Previous Post
Next Post