Anthony Bourdain. Kill Grill. /Kitchen Confidential/


Chciałabym polecić Wam książkę, która na amerykańskim rynku cieszyła się sporą popularnością i rzuciła nowe światło na biznes restauracyjny, który – jak się powszechnie uważa, jest spełnieniem marzeń o „miejscu, do którego można zaprosić przyjaciół i miło spędzić czas”.
Anthony Bourdain odziera z wyobrażeń zarówno postać właściciela restauracji, jak i (przede wszystkim) jego pracowników.

Mowa o „Kill Grill. Restauracja od kuchni”, amerykańskiego autora Anthony’ego Bourdain’a.

Czytając ją miejscami myślałam o tym, że nie znoszę jej autora – wulgarnego, często obrzydliwego, naćpanego, wynoszącego w kieszeniach jedzenie z restauracji. Ale im dłużej czytałam, tym bardziej doceniłam jego doświadczenia i drogę, jaką przeszedł.

Autor zaczynał swoją karierę zawodową w latach 70-tych, a ilość miejsc pracy, jakie zaliczył, jest długa. Zaczynał od zawodu pomywacza, przeszedł przez wszystkie stopnie restauracyjnej „żołnierki”, kończąc na szefie kuchni jednej z najlepszych nowojorskich restauracji Brasserie Les Halles.
Pracował zarówno w renomowanych lokalach, jak i w tych zupełnie przeciętnych. W czasach, kiedy niewiele było kulinarnych gwiazd, o telewizyjnych celebrities nie wspominając.

Każdemu, kto lubi chodzić do restauracji albo chciałby się dowiedzieć, jak to naprawdę wygląda tam, za drzwiami kuchni, polecam tę lekturę.
Dowiecie się z niej, kiedy najlepiej zamawiać owoce morza, dlaczego nie powinno się jeść w poniedziałek brunchu i dlaczego należy wystrzegać się sushi sprzedawanego w promocji.
To książka dla tych wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, kto naprawdę gotuje w trzygwiazdkowych restauracjach. I o tym, ile pracuje przeciętny kucharz (17 godzin 7 dni w tygodniu!). O pracy, w której nie ma wolnych dni, gdzie ciężka choroba nie jest usprawiedliwieniem nieobecności, a poparzenia rąk są chlebem powszednim.
Są tacy, którzy to kochają. Chcecie ich poznać?

W przeciwieństwie do „wyznań” (ach, chyba pseudowyznań) francuskiego piekarza, o których pisałam tutaj, Anthony Bourdain nie żałuje nam rad zawodowca dotyczących odpowiednich garnków, noży, przypraw. Pisze o tym w zabawny i rzeczowy sposób.

Autorowi, jak i tłumaczowi należą się wielkie brawa za język, ponieważ książka jest świetnie napisana i dobrze się ją czyta.

Anthony Bourdain, tłum. Jacek Konieczny
Kill grill. Restauracja od kuchni /ang: Kitchen Confidential/
Wydawnictwo: WAB , Lipiec 2008

* * *

W Pracowni Wypieków, na życzenie wielu domowych piekarzy, umieściłam rady i porady pieczenia w glinianym garnku. Wszystkich zainteresowanych zapraszam tutaj

7
Previous Post
Next Post