Uszy Hamana


Uszy Hamana piecze się z okazji żydowskiego święta Purim, którego nazwa pochodzi od słowa „pur”, znaczącego „los”, ponieważ to właśnie za pomocą losów wróg narodu żydowskiego – Haman wyznaczył dzień jego zagłady.
Purim upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, jaka im groziła w Persji. Haman, który był namiestnikiem, urażony przez Żyda Mordechaja, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednak Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy Estery, która była żoną króla Ahaswerusa, udaremnić plan Hamana. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono.

W wigilię święta Purim podawany jest mak w słodkim rożku dla uczczenia pamięci królowej Estery, która przez 3 dni pościła, żywiąc się tylko ziarenkami maku.

Do tradycji tego święta należy pieczenie ciasta, zwanego hamanową kieszonką (bo Haman miał kieszenie pełne bogactw). Mogą one mieć też kształt sakiewki lub kapelusza. We Włoszech piecze się ciastka w kształcie wydłużonego oślego ucha o trzech rogach, które symbolizują Abrahama, Izaaka i Jakuba. Rożki te nadziewa się rodzynkami, orzechami, makiem lub powidłami.

Wprawdzie to nie czas święta Purim, ale nie mogłam się oprzeć tym pięknie wyglądającym ciastkom pełnym makowego bogactwa. W niektórych krajach podaje się smażone „uszy Hamana”. Ja zrobiłam pieczoną wersję.

Uszy Hamana

Ciasto:

100 ml mleka
1 jajko
250 g mąki
25 g cukru pudru
szczypta soli (1/4 łyżeczki)
25 g topionego i ostudzonego masła
1 łyżeczka drożdży instant

Nadzienie:
50 g mielonego maku (może być też niemielony, ale mielony lepiej się sprawdza)
30 g masła
25 g mielonych migdałów
2 łyżki miodu
1 łyżka miękkiej skórki pomarańczowej, cytrynowej lub mieszanej
1 łyżka miękkich bakalii (rodzynki lub inne)

jajko rozbełtane+łyżeczka wody do posmarowania

Ciasto:

Mleko połączyć z jajkiem, dodać drożdże, następnie mąkę, cukier, sól, a na końcu masło. Ciasto wyrobić ręcznie lub mikserem.
Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok. 1 h.

Nadzienie:

Wszystkie składniki oprócz maku umieścić w małym garnuszku, zagotować, następnie dodać mak. CAŁY CZAS mieszając gotować na malutkim ogniu 5 minut. Odstawić do ostudzenia.

Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na grubość ok. 1/2 cm. Szklanką wykrawać koła (o średnicy 8-10 cm).
Na środku każdego placuszka układać łyżeczkę maku, następnie z trzech stron zlepiać tak, by powstał nam kapelusz w kształcie trójkąta. Jeśli ciasto się słabo klei, należy palce zmoczyć wodą.

Uszy układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach 3-4 cm.
Odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut.
Przed wstawieniem do piekarnika posmarować rozbełtanym jajkiem wymieszanym z łyżeczką wody.

Piekarnik nagrzać do 180 st C.
Piec ciastka 15-18 minut.

W Pracowni Wypieków umieściłam zdjęciową instrukcję lepienia.

Smacznego!

6
Previous Post
Next Post