Poilâne

Poilâne.

Nazwisko Poilâne znane jest wszystkim, którzy lubią dobry chleb. Nie ma chyba książki o pieczywie, w której nazwisko francuskiej rodziny nie byłoby wymienione przynajmniej raz. Od wielu lat jest bowiem synonimem tradycji.
Obecnie tę rodzinną firmę prowadzi młodziutka Apollonia Poilâne, która została szefową po niespodziewanej śmierci swoich rodziców w katastrofie lotniczej w 2002 roku. Miała wtedy zaledwie 18 lat, a jej historia była opisywana w wielu gazetach.
Chleb jest tu wypiekany od 1932 roku, a metoda jego wyrabiania przez te wszystkie lata pozostała taka sama, tradycyjna. Chleby są robione ręcznie, na naturalnym zakwasie, wypiekane w ważącym sto ton ceglanym piecu opalanym drewnem.
Chleb Poilâne składa się z trzech składników: mąki, wody i soli.
W sklepie nie sprzedaje się bagietek, jedynie chleby i bułeczki takie, jakie my znamy: na żytnim zakwasie. Kilka rodzajów ciast i brioszki. Chlebki z orzechami włoskimi, małe pełnoziarniste bułki, pain de mie – chleb idealny na tosty pieczony w zamykanej formie o kształcie prostopadłościana, a przede wszystkim klasyk: wielki okrągły bochen pszenno-żytniego chleba z wyciętą na nim literą „P”. Ten chleb jest tak sławny, że zamawiają go gwiazdy Hollywood, między innymi Robert de Niro. A co specjalnego jest w tym pieczywie? Ma grubą, lekko chrupiącą i umączoną skórkę, miąższ lekko szary, z regularnymi, średniej wielkości dziurkami. Jest pyszny i mi kojarzy się przede wszystkim z chlebami kupowanymi dawniej w małych piekarniach, zwłaszcza w małych miasteczkach. Gdybyśmy nadal produkowali chleb tradycyjnymi metodami, moglibyśmy byc niemniej sławni niż Poilâne. Bo jedząc go i czując, że jest naprawdę doskonały, nie mogłam nie zadać sobie pytania, czy gdziekolwiek w Polsce jeszcze tak pieką. W Krakowie, to już wiemy, ale może jeszcze gdzieś?
To, co podobało mi się w tej piekarni – ograniczony wybór. Jak ciasta – to tylko kilka. Jak chleby, to nie sto pięćdziesiąt rodzajów, a 'zaledwie’ kilka czy kilkanaście. Dopracowane i warte swojej ceny.

Piekarnie Poilâne:

8 rue du Cherche-Midi, Paris 6th
T. +33 (0) 1 45 48 42 59
49 bld de Grenelle, Paris 15th
T.+33 (0) 1 45 79 11 49
Otwarte w niedziele

10
Previous Post
Next Post