Domowa Pizza bianca i waryjacje na jej temat

Najlepsza, prawdziwa pizza bianca jest w Rzymie, upieczona w piecu opalanym drewnem. Z lokalnej mąki i ciasta o wysokiej zawartości wody. Ale jestem daleko od Rzymu i prawdziwego pieca. Wczoraj Patrycja zapytała mnie na FB o pizza bianca. Akurat byłam głodna, miałam przed sobą wizytę w warzywniaku, więc nic nie stało na przeszkodzie, żeby ją upiec.

Wersji na domową białą pizzę jest wiele. Niektóre z nich mówią o dodatku semoliny do ciasta. W jeszcze innych zwykłą mąkę pszenną miesza się z mąką wysokoglutenową. Prawdziwa pizza bianca powstaje z ciasta o dużej hydracji, tzn. ma wysoką zawartość wody – często jest jej prawie tyle samo, co mąki. Jim Lahey w swojej książce podaje metodę, jak zrobić takie ciasto, wymaga to jednak więcej czasu (ok. 3 godzin), inne receptury mówią o 12 godzinach, więc tym, którzy ich nie mają, podaję inny przepis.

A co na wierzch? Sól gruboziarnista, oliwa z oliwek i rozmaryn. Albo tymianek. W tej, którą pokazywała Patrycja była rukola i Parmezan. Zrobiłam więc i taką. I jeszcze inną, z pomidorkami koktajlowymi i świeżym tymiankiem. I odrobiną tartej mozzarelli. Najbardziej smakuje mi taka bez dodatków. I ta z rukolą.

Lubię pizzę bardzo spieczoną, ale oczywiście można ją krócej piec. Jeśli korzystamy z kamienia, można rozgrzać piekarnik do 280 st C i gotową pizzę wyjąć po ok. 10 minutach. Albo i szybciej, wszystko zależy od tego, jak szybko piecze nasz piekarnik. Piekę małe pizze o średnicy ok. 12-15 cm, by każdy miał swoją.

Smacznego!

Pizza bianca domowa

Składniki

 • 500 g mąki na pizzę (lub mąki chlebowej np. typ 750)
 • 1 łyżeczka soli
 • 2 łyżeczki cukru
 • 20 g świeżych drożdży (lub 1 łyżeczka suszonych drożdży instant)
 • ok. 200-300 ml wody*
 • 40 ml oliwy z oliwek
 • na wierzch: oliwa z oliwek, sól gruboziarnista, świeży rozmaryn lub tymianek
  rukola, Parmezan, pomidorki koktajlowe, etc.

 

Przepis

 1. Z podanych składników, najlepiej przy pomocy miksera zagnieść ciasto. Powinno być gładkie i lśniące. Nie powinno kleić się do rąk, ale nie może być zbyt twarde.
 2. Uformować z niego kulę, posmarować delikatnie oliwą z oliwek, przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania na godzinę.
 3. W tym czasie w piekarniku rozgrzanym do 280 st C rozgrzać kamień do pieczenia pizzy.
 4. Wyrośnięte ciasto podzielić na porcje (z podanej ilości robię 4-6 sztuk), rozwałkować je na grubość ok. 1 cm, posmarować oliwą z oliwek, posypać solą i ziołami (jeśli używamy pomidorów, układamy je na surowym cieście). Odstawić na ok. 30 minut, by pizze lekko podrosły.
 5. Ułożyć je na gorącym kamieniu i piec do zrumienienia ok. 10 minut – należy sprawdzić stopień upieczenia po ok. 5-6 minutach.
 6. Jeśli używamy rukoli, układamy ją na upieczonym cieście, posypując płatkami Parmezanu i skrapiając niewielką ilością oliwy z oliwek.

*wodę wlewamy do ciasta stopniowo. W zależności od rodzaju mąki, będziemy jej potrzebować więcej lub mniej.

44
Previous Post
Next Post